Je tu největší nezaměstnanost z celého kraje. Je tu jediná nemocnice pro minimálně sto deset tisíc obyvatel. Je to oblast, kterou nejvíce postihla takzvaná optimalizace školství. A je to oblast, která má v rámci celého kraje možná nejhorší dopravní obslužnost. Českolipsko se v rámci Libereckého kraje potýká s problémy periferie a nezájmem.

Na ranní i noční

Teď se ale objevil první „protest". Radnice v Novém Boru si nad rámec běžné veřejné dopravy vyjednala speciální podmínky. Mezi Novým Borem a Libercem začnou od prosince jezdit nové autobusové spoje, které by měly pomoct hlavně lidem dojíždějícím do Liberce za prací.

„To je jeden z hlavních motivů, proč jsme se do toho pustili. Nezaměstnanost je u nás asi 11,5 procent a na sousedním Cvikovsku kolem 14 procent. Lidé odsud hodně jezdí za prací do Liberce a spojení s krajským centrem je dosud velmi špatné. Řada lidí se kvůli tomu na nás obracela," říká novoborský starosta Jaromír Dvořák.

Dosud poslední spoj z Nového Boru do Liberce jezdil v odpoledním čase. Od 9. prosince bude z Nového Boru vyjíždět autobus do Liberce i ve 20.10 hodin s příjezdem do Liberce ve 21.15. A ve 22.30 bude z Liberce vyjíždět spoj, který mohou využít lidé vracející se z noční směny, do Nového Boru přijede ve 23.25. A ráno směrem do Liberce vyjede autobus už v 5.50 hodin.

Novoborská radnice nyní navíc ještě vyjednává, aby linka, která jezdí z Turnova přes Liberec do Varnsdorfu a Dolní Poustevny zajížděla až do Nového Boru (dosud jezdí jen přes Svor). „Tím by nám přibylo dalších šest spojů denně, tři do Liberce a tři zpátky," vysvětlil Jaromír Dvořák.

Pomůže Denso?

Lidé si nové změny pochvalují. „Spojení s Libercem dosud bylo opravdu minimální. Pokud to takto opravdu začne fungovat, bude to skvělé. Znám spoustu lidí, kteří to přivítají," řekla Petra Krolová z Nového Boru.

Nový Bor také usiluje o schůzku se zástupci liberecké továrny Denso nebo jiného podniku v tamní průmyslové zóně. „S jejich pomocí by mohlo dojít k protažení linek až přímo do průmyslové zóny," nastínil novoborský starosta.

Nový Bor za své autobusy „navíc" zaplatí 270 tisíc korun ročně. Pokud budou spoje úspěšné, částka se může snížit. Novoborská „autobusová revoluce" by zatím měla fungovat jeden rok, pak se rozhodne, jak dál. „Českolipsko je poddimenzované, tohle je jedna z mnoha věcí, díky kterým se může současný stav alespoň trochu narovnat," dodává starosta Dvořák.