VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uzavírka v Mimoni likviduje místní podnikatele

Mimoň - Obchodníci na malém městě nemají na růžích ustláno a někteří díky uzavírce mostu a Husovy ulice balancují na hraně existence.

10.9.2013 3
SDÍLEJ:

Město je od poloviny srpna z důvodu humanizace Husovy ulice rozděleno na dvě části, a tento stav potrvá minimálně do 17. listopadu. Foto: Deník/Vít Černý

Rozkopaná a neprůjezdná Mimoň pomalu likviduje drobné podnikatele. Radnice říká, že trochu nepohodlí stojí za dlouhodobý přínos v dopravní bezpečnosti, ale obchodníci s ní nesouhlasí. Město je od poloviny srpna z důvodu humanizace Husovy ulice rozděleno na dvě části, a tento stav potrvá minimálně do 17. listopadu.

Největší problémy pociťují obchodníci na Mírové a Husově ulici. „Pro nás byl dobrý jen poslední týden prázdnin, kdy rodiče nakupovali školní pomůcky. Teď už jsme zase na minimu a to trvá už od začátku uzavírky," řekl Pavel Vaněk, provozovatel papírnictví v Mírové ulici.

Ne všichni připisují špatné období uzavírce. „Menší tržby máme celý letošní rok, nejsem schopná říct, zda je to způsobeno počasím, krizí, nebo uzavírkou. Jeden obchod sice zavíráme, ale to protože mám jinou práci. Určitě to není z toho důvodu, že bychom měli takové existenční problémy," vysvětlila Jana Doubková, z firmy Sport Doubek, sídlící také na Mírové ulici.

Na druhé straně objížďky jsou na tom hůř. Tady obchodníci tvrdí, že mají za sebou už třetí špatnou sezónu. „Nejprve to byla stavba kruhových objezdů, pak oprava silnice na Českou Lípu a teď tohle. Nechápu, proč někde nemohli postavit ponton," postěžoval si Jiří Chlubna, provozovatel Tabáku na Husově ulici.

Radnice zvažovala několik variant, jak vyřešit uzavírku, objížďka nakonec byla nejjednodušším krokem. „Diskutovali jsme samozřejmě i o stavbě pontonového mostu, ale z bezpečnostního hlediska jsme k ní nepřistoupili. „Kupříkladu kdyby přišly povodně, je to překážka na vodním toku a most by mohl zapříčinit rozlití vody do ulic," vysvětlil Stanislav Baloun, místostarosta Mimoně.

Někteří obchodníci si poradí sami, tam kde to nejde, zkracují pracovní dobu. „Já mám jediné štěstí, že mě živí servis, a jezdím opravovat po domácnostech. Kdybych měl jen obchod, tak už jsem zkrachoval. Tržby jsou skoro na nule. Vím z okolí, že jsou na tom podnikatelé i hůř. Někteří museli dokonce propouštět," sdělil Václav Hegr, majitel obchodu s počítačovou technikou na Pražské ulici.

Počty nezaměstnaných v Mimoni zřejmě stoupnou. „Musel jsem propustit jednu prodavačku a uvažuji, že půjde na úřad práce i druhá. Naše tržby klesly o sedmdesát procent a musel jsem zkrátit i provozní dobu. Lidi se sem ani nedostanou, jsou rozkopané chodníky, na kterých se nic neděje, s kočárkem se tu nedá projet vůbec a nikoho to nezajímá," rozčílil se Jiří Chlubna, provozovatel Tabáku na Husově ulici.

Nové přípojky

V rámci humanizace dostanou domy na Husově ulici i nové přípojky inženýrských sítí. „Věřím tomu, že někteří obchodníci fungují už na hraně, ale jiné řešení nemáme. Chodníky jsou rozebrané z toho důvodu, že ke každému domu se dělají nové přípojky a až budeme pokládat nový povrch na silnici, dostanou novou lepší zámkovou dlažbu i chodníky," zdůraznil Stanislav Baloun.

Samozřejmě situaci nepomáhá ani určitá pohodlnost lidí. „Je pravda, že kdyby se dalo vjet až do obchodu autem, zákazníci by byli spokojeni," dodal Jiří Chlubna. „Jedna paní si sem přišla pro školní batoh. Řekla, že parkuje až u Tesca s tím, že k nám šla pěšky poprvé a naposled," doplnil Pavel Vaněk.

Kdo dojíždí za prací, nakoupí si ve městě. „Já pracuji v České Lípě a s objížďkou kolikrát nakoupit nestihnu. Raději se stavím v obchodě hned v Lípě, je to pohodlnější," řekl Jaroslav Doubrava bydlící v Mimoni.

Místním trable jen tak neskončí. Po ukončení úprav na Husově ulici a avizovaném plném zprovoznění 17. listopadu, budou po zimní přestávce pokračovat práce na ulici Pražské a Tyršově náměstí. Při těchto úpravách město počítá jen s částečnou uzavírkou a celý projekt nesmí přesáhnout 302 dní, aby Liberecký kraj nepřišel o dotaci.

Autor: Nikola Bursová

10.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti pomáhají svým rodičům volit.
87

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Archeologické muzeum sídlí v budově bývalé městské šatlavy v historickém centru České Lípy.

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Cizinec boural pod vlivem drog a v kradeném autě

Cvikov – Až osmileté vězení hrozí jednatřicetiletému muži z Polska, který pod vlivem drog a s ukradeným autem boural u Kunratic u Cvikova.

OBRAZEM: Rybáři vylovili Horecký rybník ve Stráži

Stráž pod Ralskem - Především kapry, ale i sumce vylovili rybáři během tradičního výlovu z Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení