V obci Bezděz svépomocí vybudovali otevřený amfiteátr, kde po celé léto probíhá série divadelních vystoupení ochotnických souborů z celé republiky, Divadelní léto pod hradem.

„Už loni jsme zkoušeli jednu hru na dětském hřišti. Mělo to velký úspěch a my přemýšleli, že bychom zbudovali nějakou letní scénu, kde by šly pořádat divadelní představení, koncerty a podobně," říká starosta Bezdězu Jaroslav Cinkl.

Venkovní areál obec s pomocí veřejně prospěšných pracovníků vybudovala letos na jaře a minulou sobotu se na místě konalo první představení.

První divadelní ročník na Bezdězu zahájila hra na motivy slavné knihy Karla Poláčka Bylo nás pět. Soubor Divadélko na dlani nechal diváky zavzpomínat na Péťu Bajzu a ostatní hrdiny dnes už klasického příběhu. Stejný soubor přehlídku 19. srpna uzavře další klasikou, která se dočkala i filmového zpracovaní, hrou Noc na Karlštejně.

Celková kapacita amfiteátru je zhruba 150 lidí a i přes nepřízeň počasí se přišlo na první představení podívat více než šedesát diváků.

Dramaturgie divadelní přehlídky vznikala jednoduše. „My jsme dali poptávku a z množství přihlášených souborů jsme si mohli vybírat. Scéna pod hradem je dost atraktivní, spousta souborů si zde chce zahrát," říká Jaroslav Cinkl.

Všechna vystoupení zaštiťuje samotná obec a vstupné na představení je dobrovolné. V blízkosti areálu je restaurace, takže diváci nezůstanou o hladu a žízni.

program Divadelního léta pod hradem16. 7 - Postel plná cizinců (Dave Freeman) - Mšenské divadelní sdružení
12. 8 - Charleyova teta (Jerevan Brandon Thomas) - LOS Libošovice
13. 8 - Strašidlo cantervillské (Oscar Wilde) - OS Dobrovít z Dobrnic
19. 8 - Noc na Karlštejně (Jaroslav Vrchlický) - Divadýlko na dlani
Začátek vždy od 20.30