Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V azylovém domě budou byty pro místní i zaměstnavatele

Stráž pod Ralskem - Banka půjčila Stráži pod Ralskem peníze na koupi zrušeného azylového střediska.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Stráž pod RalskemFoto: archiv

Dvanáctimilionový bankovní úvěr se podařilo získat městu Stráž pod Ralskem. Za tyto peníze odkoupí objekt zrušeného azylového domu a nechá jej zrekonstruovat.

Dnes již bývalé azylové pobytové středisko je delší dobu předmětem zájmu města. Důvodem k tomu je, že se panelový dům nachází přímo ve středu města, a tak se k jeho využití nabízí hned několik možností.

„Tou nejpravděpodobnější variantou je nabídka bydlení pro pracovníky zdejších firem. Udělali jsme si mezi místními zaměstnavateli průzkum, a ti projevili velký zájem. Rádi by nabízeli svým zaměstnancům byty nejen jako nutné bydlení, ale zároveň by bytové jednotky mohly sloužit jako motivační prvek, proč pracovat ve Stráži,“ vysvětluje Věra Bradáčová, starostka Stráže pod Ralskem.

Navíc město eviduje v současnosti necelou čtyřicítku žádostí na byt ze strany svých obyvatel, a tak by radnice mohla uspokojit i část místních zájemců o bydlení.

Tržní nájemné pokryje splátky úvěru

Než se ale do objektu budou moci nastěhovat první nájemníci, je třeba provést jeho rekonstrukci a nezbytné úpravy. Podle strážské starostky se musí opravit střecha, výtahy, elektroinstalace a je třeba vyměnit všechny dveře v objektu. Vzniknout by zde mělo na dvaatřicet bytů s převahou malometrážních bytových jednotek.

„Odhad celkových nákladů na opravy činí něco přes tři a půl milionu korun. Na objekt jsme tedy museli získat úvěr nejen ve výši odkupu, tedy osmi milionů, ale také na opravy, což jsou další čtyři miliony korun,“ upřesňuje Věra Bradáčová.

Jak dále řekla, větší část splátky úvěru by mohlo pokrýt vybrané nájemné, díky čemuž by nebyl městský rozpočet příliš zatížen. „Nájemné nemusí být regulované a výše tržního nájemného by mohla být kolem třiceti korun za metr čtvereční. Měsíčně bychom tak mohli vybrat na nájemném kolem padesáti tisíc korun,“ vypočítává starostka Bradáčová.

Ta v souvislosti s tím podotýká, že návratnost investice je kolem dvaceti let. „To se může zdát děsivé, ale je to řešení, ke kterému máme jiný důvod, než je jen zisk města,“ připomíná Věra Bradáčová situaci, do níž se město dostalo před třemi lety.

Ve Stráži si chrání strategické objekty

Tehdy Strážští byli nuceni řešit problém s vystěhováním nepřizpůsobivých nájemníků. Shodou okolností se jednalo o panelový dům v sousedství pobytového střediska. Ten je nyní uzavřený a údajně v něm přespávají bezdomovci.

„Nemůžeme skupovat ve městě všechny objekty z obavy, že nám do Stráže přijdou bydlet nepřizpůsobiví občané, ale některé jsou pro nás strategické a ty si musíme chránit,“ řekla před časem Jitka Urbánková, místostarostka Stráže pod Ralskem. Radnice v současné době intenzivně vyjednává podmínky odkupu nemovitosti a zároveň připravuje výběrové řízení, z něhož vzejde firma, která provede rekonstrukci.

Pobytové středisko Stráž pod Ralskem, které ukončilo svou činnost koncem června letošního roku, původně sloužilo jako ubytovna pro zaměstnance uranových dolů. Jeho majitelem je firma GT Stráž s.r.o., jenž objekt pronajala Městskému úřadu ve Stráži pod Ralskem za účelem provozování azylového střediska.

Autor: Radmila Pokorná

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení