Současný místostarosta Bohatic Jiří Kováč dovedl coby lídr k drtivému vítězství ve volbách v obci kandidátku Bohatice pro budoucnost. Proti sdružení stál pouze samostatný kandidát Josef Šafránek, který získal jen pět procent hlasů.Kováč, který dostal nejvíce hlasů, tak s největší pravděpodobností vystřídá v čele obce Evu Lackovou, která kandidovala z druhého místa.

„Paní starostka bohužel z rodinných a osobních důvodů nemůže funkci dále vykonávat. Obsazení postu starosty je ale samozřejmě na rozhodnutí nového zastupitelstva,“ říká Jiří Kováč. Pětice zastupitelů Bohatic by se podle Kováče měla k ustavujícímu zasedání sejít na konci října.

V Brništi jednají. Výhra starosty byla těsná

Těsnou volební výhru slaví v Brništi sdružení Moderní obec vedené starostou Jiřím Pastorkem. V devítičlenném zastupitelstvu bude mít čtyři mandáty, stejně jako druhé hnutí podobného názvu Moderní a nezávislá obec v čele s dosavadním místostarostou Igorem Jediným. Jedno místo získala Strana svobodných občanů.

„Ještě máme nějaká povolební jednání před sebou. Může se ale stát, že navzdory výsledkům skončíme v opozici. Přesto jsem připraven pokračovat v práci, kterou jsme tu za poslední čtyři roky odváděli. Máme připravenou i řadu nových projektů,“ komentoval výsledky Jiří Pastorek.

Sdružení pro Bezděz přišlo o většinu

Nového starostu bude mít zřejmě obec Bezděz. Voliči, kterých ve vesničce pod hradem přišlo letos přes 71 %, rozhodli o vítězství hnutí Pro Bezděz, které získalo 4 mandáty. Zbylá tři místa obsadí v zastupitelstvu Sdružení pro Bezděz, v jehož čele kandidoval dosavadní starosta Jaroslav Cinkl. Před čtyřmi lety byl výsledek opačný.

Voliči v Blíževedlech jsou spokojení

Důvěru současnému vedení dali voliči v Blíževedlech. Dvě třetiny hlasů získalo Sdružení nezávislých kandidátů v čele se starostkou Romanou Dvořákovou, která získala i nejvíce hlasů, a v zastupitelstvu bude mít SNK pohodlnou většinu 10 křesel, přestože oproti posledním komunálním volbám o dvě místa přišlo. Zbylých pět mandátů získalo hnutí Blíže k občanům. Volební účast v Blíževedlech se zastavila na hodnotě 63,79 procent.

„Představu máme,“ říká vítězný starosta Cvikova

Na začátku jsou povolební jednání ve Cvikově, kde s 24 procenty zvítězila ODS vedená starostou Jaroslavem Švehlou. Oproti posledním volbám si o dva mandáty polepšila. V zastupitelstvu o 21 lidech bude mít šest mandátů.

Do zastupitelstva poslali voliči zástupce všech osmi kandidujících stran a hnutí, variant na sestavení koalice tak existuje několik. „Představu jak sestavit většinu, máme. Ale jsme na začátku,“ uvedl Švehla. Druhou nejsilnější stranou jsou ve Cvikově Starostové pro Liberecký kraj se čtyřmi mandáty, o tři místa si pohoršili Nezávislí v čele s místostarostou Ivem Čeřovským, do zastupitelstva poslali voliči dva zástupce.

V Doksech vyčkávají

Přesvědčivým vítězstvím sdružení Doksy náš domov skončily komunální volby ve městě u Máchova jezera. Hnutí starostky Evy Burešové získalo téměř 41 % hlasů a sedm křesel z 15 v zastupitelstvu.

Druhou nejsilnější stranou jsou v Doksech Občanští demokraté se třemi mandáty. ODS měla dosud také post jednoho ze dvou místostarostů. Zda tomu tak bude i nadále, zatím jasné není. „S jednáním zatím vyčkáváme. Předpokládám, že v nejbližších dnech začneme a do konce týdne by mohlo být jasno. V každém případě budeme respektovat rozhodnutí voličů,“ říká starostka Eva Burešová.

I v Doksech oslabila ČSSD, ztratila dva mandáty a v zastupitelstvu bude mít jediného zástupce. Lídra Karla Kapouna přeskočil ze třetího místa strážník městské policie Josef Oplt.