„Je to poslední ročník, kdy se může vyhrát Rákosníčkovo hřiště, chci proto každého požádat o podporu při hlasování. S Lidlem nemám nic společného a veškeré kroky, které podnikám, dělám dobrovolně a bez jakýchkoliv nároků,“ prohlásila organizátorka kampaně Lenka Rajsiglová z Nového Boru Janova, která už vloni stála za iniciativou ve prospěch České Lípy. „Jsem maminka dvou dětí a snažím se svými kroky změnit naše okolí a život k lepšímu,“ dodala.

Podle svých slov se znovu pokouší motivovat lidi z Českolipska a dětské hřiště dokázat vyhrát. „V loňském roce se nám to povedlo a s velkým náskokem jsme utíkali hned od prvních dnů a hřiště vyhráli,“ zavzpomínala Rajsiglová.

Jak vysvětluje, hlasuje se každý den, a to hned dvakrát. „Jednou přes sociální síť Facebook a podruhé přes internetový prohlížeč, kde se následně musí hlas potvrdit v e-mailu. Až v ten okamžik bude hlas započítán,“ uvedla Rajsiglová. Ta kontaktuje i různé osobnosti, aby její úsilí podpořili.

Pro případnou stavbu hřiště má řetězec také určité technické požadavky, například podloží hřiště, pod pozemkem nesmí být vedené žádné sítě a další. „Nejlepší cestou je postavit vyhrané hřiště v místě nějakého stávajícího hřiště, kde je vhodná pouze rekonstrukce, i z důvodu územního plánu,“ sdělila aktivistka.

V Novém Boru se jí líbí i prostor, kde je cyklistický ovál. „V blízkosti se může hřiště v budoucnu rozšířit o další prvky, například venkovní posilovnu pro dospělé atd. Vzniklo by zde krásné sportovní zákoutí,“ doporučila Rajsiglová.

S hlasováním pomáhají Novému Boru členové veřejné facebookové skupiny nazvané Rákosníčkovo hřiště v Novém Boru. „Mimo jiné vytvořili pro zjednodušené hlasování QR kódy, aktivní členové mají šanci vyhrát ceny,“ informovala mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. „Přidat se a podpořit Nový Bor může kdokoliv,“ vybídla.

Jak upozorňuje společnost Lidl, jde o poslední ročník osmiletého projektu. Hlasování probíhá na jeho webových stránkách a na Facebooku Lidl Česká republika od 1. do 28. února 2019. Na webu projektu je možné sledovat průběžné výsledky hlasování, které se aktualizují k 16. hodině.

Hřiště nabízí dětem k aktivnímu hraní velkou prolézačku, pískoviště, šikmou horolezeckou stěnu, lanovou překážku, nechybí kolotoč nebo různé druhy houpaček. Klidovou zónu doplňuje domeček a oplocené hřiště poskytuje dostatek laviček a zpevněnou plochu pro kočárky.

Loni byla Česká Lípa teprve třetím městem v Libereckém kraji, kde Rákosníčkovo hřiště mají, otevřené bylo 4. srpna 2018 v ulici Jana Wericha na sídlišti Špičák. Další hřiště je ve Frýdlantu a v Jablonci nad Nisou.