Jde o přeshraniční spolupráci s Krkonošským muzeem v Jelení Hoře. Obě muzea uchovávají doklady tradičního sklářského řemesla a výstavní činností propagují současnou sklářskou tvorbu. Petra Ajšmanová, ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru připomněla, že jejich kolegové v Jelení Hoře mají největší a nejlepší sbírku slezského skla v Polsku. „Tím, že skláři migrovali, vznikla společná tradice sklářství,“ dodala k česko – polské spolupráci.

Novoborské muzeum sídlí ve dvou objektech. Empírová budova č. p. 105 postavená v roce 1804 patří k nejvýznamnějším a turisty nejvyhledávanějším objektům ve městě. Budova č. p. 106 může být kvůli špatnému stavu využívána jen jako archiv muzea.

„Jsme v prostorové krizi. Kvůli nedostatku místa můžeme vystavovat jen sklářskou tvorbu do šedesátých let, víc se už nevejde,“ posteskla si ředitelka.
Nedostatek prostoru se radnice snažila řešit už v minulosti. Usilovala o získání peněz z evropských fondů na rekonstrukci centra města.

Velký projekt se týkal kromě náměstí Míru, Kalinovy ulice a Tržního náměstí také sklářského muzea. Tehdy činily náklady na rekonstrukci náměstí cca 65 milionů korun, náklady na rekonstrukci a přístavbu muzea 33 mil., rekonstrukce Kalinovy ulice byla propočítaná na 6 mil. a rekonstrukce Tržního náměstí odhadovaná na 5 až 6 mil.

Zpřístupní archiv

Nyní se jako schůdná jeví možnost přístavby, která spojí oba objekty. Pak by celá empírová budova sloužila pro stálou expozici. „V přístavbě by vznikl nový prostor pro krátkodobé výstavy a nové depozitáře. V zadní budově by bylo zázemí muzea, knihovna a archiv, který chceme zpřístupnit veřejnosti,“ popisuje záměr Petra Ajšmanová.

Žádost na projektový záměr Oživení česko-polské sklářské tradice pro rozvoj cestovního ruchu musí Nový Bor podat do 20. listopadu. „V programu Cíl 3 jsme byli již několikrát úspěšní, naposledy při získávání financí na lávku přes silnici 1/13,“ připomíná místostarosta Stanislav Valdman.

„Udržení tradice zachování řemesel a dokumentace minulosti je jedna z grantových oblastí, ve které uspěla i jiná města, a tak předpokládám, že ani my bychom nemuseli vyjít naprázdno,“ věří místostarosta.

Připomeňme, že existuje projekt Revitalizace budov sklářského muzea, jehož hlavním cílem je rekonstrukce obou budov. Poněvadž Novoborští hledají různé způsoby, jak dosáhnout na dotační peníze, byla v březnu 2008 zaregistrovaná právě na tento projekt žádost o dotaci z operačního programu NUTS II Severovýchod.