„Neznám města, kde by nezvedli peníze, které jim leží na ulici. Dnes na náměstí parkuje kolem sto čtyřiceti aut, náměstí monitorují kamery, jsem pro to, aby se tu za parkování platilo,“ řekl Stanislav Valdman. K jeho názoru se připojil i František Kuric, který připomněl, že například v centru České Lípy je zpoplatněna naprostá většina parkovacích ploch.

Zacpou se okolní ulice

Největší obavu ale měli zastupitelé z toho, že zavedením placeného parkování na náměstí se auta přesunou do vedlejších ulic, které se tak stanou nebezpečnými. „Finanční a dopravní výbor se zpoplatněním náměstí nesouhlasí,“ připomněl Petr Kaplánek.

„Placené parkování na náměstí způsobí kalamitu okolo. Mělo by se zpoplatnit všude nebo nikde,“ tlumočil názor dopravního výboru jeho předseda Jiří Skřivan.

Turisté vítají, že ušetří

Rudolf Daum se domnívá, že zpoplatnění náměstí bude špatnou zprávou pro turisty. „Chceme, aby lidé jezdili do muzea. Turistům se líbí, že nemusí za parkování platit,“ připojil se Petr Kaplánek.

Placené parkování zavedli v Novém Boru již dvakrát. Ani v jednom z případů se neosvědčilo. Aktuální návrh počítal s pětikorunou za první hodinu parkování, s dvaceti korunami za každou další hodinu. V sobotu by se parkovalo za deset korun na hodinu v době od 8 do 12 hodin.

Zastupitelům se ale nezamlouvalo, že by město pořídilo parkovací automaty za cca 400 tisíc korun, a tak prozatím zůstává parkování na novoborském náměstí bez poplatků.

Historie parkovného v Novém Boru

- v letech 1999 až 2003 byl na náměstí parkovací automat. Příjem z něj byl asi 40 tisíc ročně
- v roce 2004 zvolilo vedení radnice systém výběru parkovného na náměstí a v přilehlých ulicích. Zkusmo uzavřelo nájemní smlouvu na půl roku za 35 tisíc korun. Nájemce – Karel Bezucha – ale po dvou měsících od smlouvy odstoupil s tím, že se mu provoz nevyplatil. Výběr parkovného provázela silná nevole občanů, auta parkovala v přilehlých ulicích, ale placeným stáním se řidiči vyhýbali.