„K výstavbě jsme přistoupili z důvodu zájmu dětí a střelců z našeho sportovně střeleckého klubu. Využívat ji budou moci i další střelecké kluby z Libereckého kraje. Chceme zde pořádat závody a soustředění,“ sdělil starosta Brniště Michal Vinš s tím, že střelnice tohoto typu jsou v České republice pouze čtyři. Její slavnostní otevření proběhlo v pátek 2. prosince.

Celkové náklady na její vybudování včetně technologie terčů se vyšplhaly na 20,5 milionu korun. Finančně se na výstavbě střelnice podílela Národní sportovní agentura částkou necelých 13 milionů korun, přispěl i Liberecký kraj. Obec vyčlenila ze svého rozpočtu šest milionů korun.

Oddíl mládeže střelců si přispěl nemalou částkou na dovybavení, když si řadu věcí vyrobili sami. „Nová střelnice nám umožní jednodušší přípravu než doposud. Získali jsme jedno střelecké stanoviště, kde se můžeme věnovat všem střeleckým disciplínám. Budeme moci organizovaně sladit sportovní přípravu i s okolními kluby a využít rady jiných trenérů a rozhodčích,“ zdůraznil šéftrenér mládeže Václav Bartoš.

Návštěva Zdravotních klaunů v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa.
Zdravotní klauni zavítali do českolipské nemocnice. Rozdávali radost a smích

Aktuálně do oddílu dojíždějí střelci z blízkého okolí. O střelbu je velký zájem, ale kvůli dosavadním podmínkám nemohli nové střelce přijímat. To se nyní změní. „Teď už si budeme jen přát, abychom našli a vychovali dobré talenty,“ podotkl Bartoš. I starosta obce věří, že se podaří odpoutat děti od počítačů a sociálních sítí a najdou zájem ve sportovním střílení.

Vybudování střelnice se stalo jedním ze střípků motta vedení obce, které chce Brniště posouvat dál. Jedním z nadcházejících projektů je kompletní rekonstrukce základní školy, kdy dojde k demolici původní budovy, na jejím místě pak vyroste nová i s tělocvičnou. Sloučí tak dvě budovy základní školy do jedné, což přinese výraznou úsporu energií. V plánu je i nové dětské hřiště u mateřské školy.

Darované stromky z Ralska pro dětské domovy.
Lesníci darují stromky z Ralska, potěší děti i seniory v Libereckém kraji

„Pokud obdržíme dotaci, rádi bychom v příštím roce rekonstruovali tribunu a automatický závlahový systém na hrací plochu fotbalového hřiště,“ nastínil plány Vinš. Mezi ně patří i revitalizace areálu Lesního zátiší. „Jedná se o zastřešení amfiteátru a vybudování dalších volnočasových sportovišť. Pohyb nám prostě dává smysl,“ dodal.