„Dáš si kočku, nebo psa?" Na nezvyklý dotaz museli v sobotu odpoledne na hřišti v Bukovanech odpovídat nejsilnější borci. Nešlo ovšem o žádné pojídání gastronomicky upravených domácích mazlíčků. To si jen vítězové soubojů v páce mohli vybrat, jaký pytel granulí zda psích, či kočičích za své vítězství chtějí.

Souboje v páce byly jednou z disciplín, ve které se v sobotu pro dobrou náladu utkávali obyvatelé Bukovan. A to nejen Bukovan u Nového Boru, ale z dalších pěti míst stejného jména ze všech koutů republiky.

Po šesti letech se totiž do vsi mezi Pihelem a Písečnou vrátila akce zvaná „Sraz Bukovan". Lidé na ni dorazili i z velké dálky. „Bukovany u Kyjova nástup na ping-pong. Pokud nedorazí do deseti minut, bude kontumace," vyhlašoval do mikrofonu na bukovanském hřišti jeden z organizátorů. „Nejdřív kontumace a večer i konzumace."

Osm disciplín

Kromě Bukovan u Kyjova, dorazily také Bukovany u Olomouce, Bukovany u Příbrami, Bukovany u Sokolova a Bukovany u Benešova. „Ze všech pěti obcí přijelo dohromady okolo stovky lidí," řekl Pavel Šorf, předseda klubu TJ Družba Bukovany, v jehož areálu se drtivá většina sportovních klání odehrávala. „Od nás pak na páteční zábavu přišla zhruba další stovka lidí a na sobotní soutěže a večerní zábavu s vyhlášením výsledků dorazilo nejméně sto padesát domácích."

Organizátory v sobotu ráno pěkně vystrašilo počasí, které se nad Českolipskem upravilo do formy bouřky s prudkým deštěm. „Mysleli jsme, že jsou naše soutěže v ohrožení, ale v devět hodin přestalo pršet, sportoviště během chvilky vyschly a celý den proběhl na jedničku," popsal předseda Šorf.

Na hřišti Družby Bukovany nemělo smysl ptát se lidí, odkud jsou. Všichni byli z Bukovan a všichni se dobře bavili.V areálu TJ Družba Bukovany proběhly během soboty všechny sportovní disciplíny, jen v rybolovu, který je specialitou „novoborských" Bukovan, se sportovci ze všech Bukovan utkávali o tři sta metrů dále na soukromém rybníčku.

„Disciplín je na každém srazu vždy osm, některé disciplíny jako fotbal, nohejbal a přehazovaná žen jsou na všech srazech, a pak jsou disciplíny, které si určují pořádající Bukovany. My jsme takto vybrali například šipky nebo ruské kuželky," objasnil Pavel Šorf

Domácím se letošní soutěžní klání mimořádně vydařilo, ovládli hned čtyři disciplíny: přehazovanou žen (rozuměj přehazovanou, ve které soutěžily ženy, nikoliv že by byly přehazovány pozn.aut.), rybolov, hod břemenem a gorodky ruské kuželky. „A druhá místa jsme vybojovali ve fotbale a v nohejbale," doplnil Šorf. V celkovém hodnocení to novoborským Bukovanům vyneslo po letech opět triumf. Všem Bukovanům tak pro následující rok vládnou Bukovany, tedy ty naše.

Jediný pamětník

„Nejprestižnější disciplínou bývá fotbal, protože ten byl na všech srazech už od začátku," popisuje bukovanský předseda, který se účastnil už prvního srazu v roce 1994 a z dosavadních dvaadvaceti ročníků jich zažil určitě patnáct. Mimochodem pamětníka všech srazů mají v novoborských Bukovanech jediného, je jím pan Jan Dvořák. „Je to zdejší dlouholetý fanda a pomocník," pochválil rekordmana Pavel Šorf.

Z disciplín jsou velmi populární také nohejbal a přehazovaná žen, protože jde o akce, kterých se často účastní úplně všichni a když náhodou ne, tak určitě alespoň fandí.

Všichni bukovanští hosté byli přes víkend ubytovaní v České Lípě a jedny Bukovany našly zázemí v rekreačním areálu ve Sloupu v Čechách. Stravování měli všichni zajištěné v Novém Boru a v sobotu pro ně přímo ve sportovním areálu vyvařovala guláš místní polní kuchyně.

Celkově se podle Pavla Šorfa dvaadvacátý sraz všech Bukovan velmi vydařil. Za rok se akce přesune jak jinak do Bukovan. Tentokrát do těch u Olomouce. Jejich tým mohl letos na Českolipsku načerpat bohatou inspiraci.