Prodejna se nachází v Mariánské ulici a je první svého druhu na Českolipsku. Otevřeno je každý všední den od 9 do 16 hodin. „Obchod chce podpořit zejména místní komunitu, je prosociální a proekologický. Najdete tam levné oblečení, věci pro domácnost, hračky, ale i spoustu dalších věcí. Některé budou i nové, speciálně vyrobené pro tento obchod,“ říká vedoucí českolipské pobočky ADRA Petr Máška.

Do nově otevřeného obchodu mohou lidé darovat kvalitní použité oblečení, věci pro domácnost a hračky či dětské knížky. Nízkými cenami nabízeného zboží chce ADRA pomoci sociálně slabším občanům. „Jde o vzájemnou podporu místní komunity. Ti bohatší a úspěšnější mohou takto pomáhat těm méně úspěšným a současně tím podporují rozvoj bezplatných služeb místní pobočky ADRA. Výtěžek půjde na sociální projekty na Českolipsku jako dluhové poradenství a rozvoj dobrovolnické služby,“ vysvětluje Máška. Fungování obchodu mohou lidé podpořit také jako dobrovolníci.

Vzhledem k válce na Ukrajině má projekt i mezinárodní přesah. „V obchodě jsme zaměstnali dvě ženy z Ukrajiny, a to díky dotaci od amerických dárců na podporu uprchlíků,“ dodává Máška.

První charitativní obchod otevřela humanitární organizace ADRA v říjnu roku 2010 ve Frýdku-Místku a inspirovala se britským modelem podobných prodejen. V současné době má ADRA v Česku 27 obchodů, z toho čtyři v Libereckém kraji.

ADRA Česká Lípa funguje už 15 let a vysílá dobrovolníky do patnácti sociálních a zdravotních organizací na Českolipsku jako jsou dětské domovy, domovy pro seniory nebo handicapované. Provozuje také Informační centrum pro rodiny ve finanční tísni, které se v minulém roce téměř výhradně věnovalo pomoci ukrajinským uprchlíkům.