Nechat auto doma bude od 17. do 19. dubna asi nejlepší volbou pro všechny Českolipany, kteří si váží svého času. Rekonstrukce železničního přejezdu u okresního soudu v Děčínské ulici totiž na tyto tři dny vždy od 8 do 18 hodin přeruší poměrně dost vytíženou a hůře vyhnutelnou dopravní tepnu.

„Komplikace to určitě bude, ale myslím, že když se s tím řidiči dostatečně seznámí, nemusel by to být problém,“ říká velitel českolipského dopravního inspektorátu Martin Markl.

Pro místní dopravu jsou doporučeny dvě objízdné trasy. Jedna je přes čtvrť Slovanka, ulicemi Antonína Sovy, Železničářská, Slovanka a Bezručova. Zde řidiči projedou v obou směrech. Pouze ve směru z centra města se bude možné dostat přes koleje po kruhovém objezdu pod soudem, ulicemi Pod Holým vrchem a Nawkova.

O moc lépe na tom nebudou ani autobusy. Ať už se jedná o MHD nebo meziměstskou dopravu, přeťaté linky budou muset na objízdné trasy spolu s automobily.

Změny v dopravě

Pro cestující MHD po dobu uzavírky platí, že nebudou fungovat zastávky Antonína Sovy a Železničářská. Namísto toho vznikne dočasná zastávka Slovanka ve stejnojmenné ulici.

U zastávky Antonína Sovy zastavuje i meziměstská doprava, konkrétně linky 500456 a 500462. Během uzavírek nebude, a to bez náhrady. Lidé tak budou muset vyrazit k nejbližším funkčním zastávkám Soud nebo Střelnice. Obě jsou vzdálené do 700 metrů od dočasně nefunkční zastávky.

Další možnou dopravní komplikací budou v těchto dnech pomalu startující stavební práce na kompletní rekonstrukci obou sjezdů ze silnice I/9 do centra města. I zde je na co se „těšit“. Třeba na jízdu v protisměru.

Stavaři uzavřou nejdříve západní nájezdové větve, přičemž ty na druhé straně budou sloužit současně pro oba směry. „Bude tam upravené dopravní značení tak, že bude možné sjet třeba i tou druhou stranou, než se obvykle jezdí,“ doplňuje Martin Markl. Po dokončení prací v první části se strany vystřídají.

Opravu přejezdu naplánovala Správa železniční a dopravní cesty, opravu nájezdů Ředitelství silnic a dálnic. Do oprav chodníků se v těchto dnech naplno pustilo i město Česká Lípa. Na ulicích Moskevská, Erbenova nebo Sokolská a na dalších místech v centru města mají automobilisté s pěšími o něco těsnější soužití místy už totiž dočasně chodníky chybějí.

Zvlášť poslední zmíněné staveniště před kavárnou Union ztrpčuje pěší pohyb městem opravdu výrazně. Na druhou stranu, dlouho zanedbávaná plocha výrazně prokoukne.

Nová krytá zastávka

Namísto pouhé cedule trčící ze země zde vznikne krytá bezbariérová zastávka MHD včetně zálivu a dvou přechodů pro chodce s moderním nasvícením.

„Odstraníme také poničený betonový ostrůvek se zelení, který prakticky na stejném místě nahradí mnohem vkusnější zelená plocha přímo v chodníku,“ popisuje úpravy místostarosta České Lípy Juraj Raninec. „Celá stavba za pět miliónů korun, která tomuto místu dodá historický vzhled, jaký mu patří, musí být hotová do červnových městských slavností,“ ujišťuje občany místostarosta.

Stavební stroje budou „rejdit“ i na silnicích v blízkém okolí České Lípy. Kde přesně, zjistíte v tématu Týdeníku Českolipsko, který vychází jako středeční příloha Českolipského deníku.