Každodenním opakovaným hlasováním na internetu se jim podařilo ostatní města v kategorii předběhnout dostihovou terminologií o několik délek. Od soboty 4. srpna už hřiště v ulici Jana Wericha na sídlišti Špičák slouží lidu.

Celkové obnovy se dočkal stávající, do značné míry poškozený soubor dřevěných prolézaček s motivy zvířátek. Z původního vybavení nezbylo nic, vše nahradily atrakce úplně nové a navíc přibyl nízký plot, takže je postaráno i o bezpečí. „Jde o 85. hřiště, které společnost Lidl v rámci projektu Rákosníčkova hřiště postavila. Město ho získalo díky hlasování. Ve své kategorii, kterou vyhrálo, obdrželo 21 306 hlasů,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Na slavnostním aktu byli kromě představitelů společnosti a vedení města přítomní také herci z divadla Scéna a dětský oblíbenec Michal Nesvadba.

JMÉNA NA PLOTĚ

Děti si při té příležitosti mohly vyrobit třeba triko s pohádkovou postavou nebo zanechat své jméno na plotě, který nové hřiště obepíná. Zvlášť to druhé s gustem využily. „Je to skvělé, moc jsme se na to těšili,“ řekla maminka Lucie, která den po otevření na novém hřišti „venčila“ své dvě ratolesti a mladšího bratra. Sama se prý hlasování poctivě účastnila.

Po výhře v soutěži navrhlo město čtyři varianty umístění nového hřiště. „Některým maminkám se nelíbilo, že je blízko silnice, ale nám to vyhovuje, bydlíme kousek odtud,“ podotkla Lucie. Ani lidé z dalších lokalit nepřijdou zkrátka. Vedení města si zřejmě všimlo, že českolipské maminky jsou relevantní síla, a už na konci května, kdy bylo o lokalitě pro Rákosníčkovo hřiště rozhodnuto, vyhlásilo výběrové řízení na obnovu a výstavbu dalších tří dětských hřišť.

„Při výběru místa pro Rákosníčkovo hřiště padala od občanů spousta námětů a ve finále mělo každé ze čtyř vytipovaných míst své zastánce. Rozhodli jsme se toho využít a i děti v těchto lokalitách se mohou těšit na krásná hřiště,“ řekla starostka Romana Žatecká s tím, že v budování míst pro herní či sportovní vyžití dětí a mládeže chtějí dál pokračovat.

Za 1,6 milionu korun dojde nejspíš v průběhu září k výměně herních prvků v Bendlově ulici na Slovance a k obnově hřiště v ulici Josefa Maštálka na Severu. Úplně nové hřiště vznikne také na Severu, v horní části louky nad parkem. Děti zde najdou herní sestavu se skluzavkou a toboganem, pružinová houpadla i vícemístné houpačky.

„Na louce u městského parku máme větší plány, chceme tu postavit další herní či sportovní prvky nejen pro děti, ale i pro mládež či dospělé. Naší snahou je zde využít služeb architekta, aby to celé ladilo s tímto nádherným kusem louky,“ uvedl místostarosta Juraj Raninec.

Česká Lípa má v současnosti 41 volně přístupných dětských hřišť rozesetých po městě a přilehlých obcích. Dalších 12 je v areálech městem zřizovaných školek. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu z konce loňského roku žije v České Lípě necelých 4300 dětí ve věku do 10 let.