Nejen psi, kočky, ovce, ale i poměrně exotická zvířata se na Českolipsku běžně ztrácí nebo se jich dosavadní majitel zkouší zbavit. Otázku co s nimi pak většinou řeší strážníci, u malých obcí obvykle starostové. Těm ovšem v regionu chybí dosažitelný a moderní azyl pro zatoulaná zvířata. Radní v České Lípě proto teď přemýšlí o tom, že si ho co nejdříve zřídí podle svých představ.

O spolupráci na přípravě útulku se chtějí Českolipští domluvit i s Novým Borem a dalšími obcemi. „Jsme si jisti, že je to správná cesta. Aktuálně mapujeme situaci a na záměr útulku chceme pamatovat v příštím rozpočtu města,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Podle ní tuto službu v jiných městech vykonávají různě, někde ji radnice zajišťují svým odborem životního prostředí, městskou policií nebo prostřednictvím soukromníků.

Inspirace u sousedů

Českolipským je velkou inspirací například dobře vedený městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata v Děčíně, který se rozkládá na pěti hektarech a stará se nejen o psy a kočky, ale mají tam i koně, kozy či ovce, které se občas objeví i v ulicích České Lípy. Ošetřovatelé v děčínském útulku mají absolvovaný speciální kurz způsobilosti a zajišťují i nepřetržitě odchyt zvířat. „Důležité proto bude získat také kvalifikovanou pracovní sílu,“ podotkla Volfová.

Město Česká Lípa, které provozuje vlastní záchytné kotce, o něž se starají dobrovolní hasiči, zatím využívá útulku na Kozlech, který podle návštěvníků doslova praská ve švech a byl původně určen jen pro kočky. Ojediněle zvířata končí v Děčíně.

Podle mluvčí českolipských strážníků Evy Vlastníkové se záchytné kotce osvědčily. „Zdaleka ne všichni chovatelé jsou totiž zodpovědní a ohleduplní k okolí,“ řekla. V evidenci českolipského městského úřadu obyvatelé přihlásili 3370 psů. „Ovšem zdaleka ne všichni chovatelé psy registrují a hradí za ně poplatky. Odhadnout, kolik psů žije v Lípě, je tedy těžké, nicméně to může být ještě jednou tolik,“ sdělila Vlastníková. Za loňský rok zdejší strážníci odchytili 102 psů a 46 jich putovalo do útulku, zbytek si vyzvedli majitelé. Letos už museli zajistit 50 psů, z toho jich polovina skončila v útulku.

„Největším kusem práce bude získat pro útulek dobré jméno. O všechna zvířata tam bude muset být dobře postaráno,“ řekl místostarosta Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa). Jak potvrdil, rozhlíží se po volných pozemcích. „Tipování vhodné lokality chceme zvládnout co nejdříve,“ dodal.

Lokalita útulku

Podle představ radních by měl být útulek na místě, kde by zvířata obyvatele nerušila, ale na druhou stranu zase dobře dostupném. V mnoha případech totiž útulky navštěvuje veřejnost, spolupracují s nimi například i školy, kdy se děti učí jak se starat o zvířata.

„Cítíme také, že je tento problém potřeba řešit, začínáme se společně domlouvat,“ potvrdil iniciativu novoborský starosta Jaromír Dvořák (SLK). O spolupráci na zřízení odpovídajícího azylu pro zvířata mají zájem i další města a obce. „Myslím, že většina obcí z Novoborska. Cílem je, aby šlo o promyšlené a dlouhodobé dobré řešení,“ dodal Dvořák.

Vždyť jen úředně registrovaných psů je pouze ve městě Nový Bor celkem 1081. V minulosti odváželi zvířata do Dobranova, po jeho zavření mají dohodu s útulkem BONA v obci Kozly. Novoborští strážníci zaběhlé a nalezené psy nejprve ubytují v záchytných kotcích. Většinu z nich si pak majitelé sami vyzvednou. Do útulku z Boru ročně vozili až devadesát psů, teď už jen kolem třiceti. „S útulkem v Dobranově jsme neměli problém,“ zmínil starosta Dvořák.