Třetina nákupní haly Penny marketu v České Lípě se v pátek ráno zřítila. Střecha obchodu, která procházela rekonstrukcí, se propadla kolem šesté hodiny ráno, uvnitř by se proto nenacházely žádné osoby.

„Hlášení o propadnutí střechy marketu v Žitavské ulici jsme přijali krátce před půl osmou ráno od Policie ČR. Českolipští hasiči okamžitě po příjezdu uzavřeli přívod plynu a elektřiny a pomohli s otevřením objektu,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Po zřícení části haly zůstalo na místě asi padesát metrů čtverečních sutin, které prohledal kynolog s atestovaným psem a vyloučil přítomnost lidí. Se stejným výsledkem skončil i závěrečný průzkum.

Už první informace hovořily o tom, že by se v objektu v inkriminovanou dobu neměly nacházet žádné osoby, což kolem desáté hodiny ranní potvrdilo i prohledání zřícené budovy policejními psy. Jediným očitým svědkem události byl dělník, který na parkovišti před marketem přespával v autě a vzbudil ho rachot. Okamžitě podle svých slov vystoupil ven z auta a běžel ke dveřím obchodu, kde zahlédl hlídače. „Nemohl se ani trefit klíčem do zámku. Byl v šoku,“ uvedl.

Celý pátek místo prohledávali statici a pátrali po příčině zřícení budovy. Jak však uvedli, žádný konkrétní závěr nemohou zatím učinit. Je ale zřejmé, že zborcení marketu má souvislost s opravami střechy, které zde už několik dní probíhaly.

Vandý věnec stavby?

Jasno o příčině zřícení budovy má Ivana Krausová, jednatelka společnosti Greko, která v roce 1997 dodávala na stavbu obchodu střechu, a to včetně montáže. „V době předání díla byla střecha v naprostém pořádku. Je pravdou, že jsme sem občas jezdili provádět drobné opravy i po záruční době,“ uvedla na úvod Ivana Krausová. Opravami měla na mysli absenci drobného ztužení. Práce na střeše podle ní nyní probíhaly proto, že střecha nevyhovovala potřebám obchodu a navíc zde chtěli propojit budovu Penny marketu s vedlejším objektem, kde sídlí provozovna společnosti Mountfield.

„Nastoupila zde nějaká externí firma a střešní vazníky začala demontovat s tím, že se namontují nové. A bohužel došlo k tomu, že střecha spadla,“ vysvětlovala. Důvodem zřícení bylo podle jejích informací prolomení věnce. „Dle mého názoru musel být věnec vadný a vina je na stavební firmě, která věnec dodávala. To ale musí potvrdit statici,“ dodala.

Věnec podle ní musí být dimenzovaný tak, aby plnil svou funkci, tedy vyztužení celé stavby. Věnec by být podle Ivany Krausové po celém obvodu stavby vyztužený železnými dráty. Dodává, že právě v tom ale mohl být ten největší problém. Z fotografií je totiž zřejmé, že v místě prolomení věnce žádné železo vidět není a věnec je vylitý pouze z betonu.

Napomohlo zřícení více faktorů?

Podle jednoho z českolipských odborníků je na vině kromě špatného věnce také fakt, že stavba nevydržela pod tíhou střešních tašek na jedné straně střechy. „Střešní krytinu sundávali dělníci z jedné strany střechy. To je samozřejmě nesmysl. Tašky se musí sundávat postupně z obou stran, aby se těžiště střechy neposunovalo na jednu stranu. Takový nápor nemohla ta jedna strana budovy vydržet a pokud byl špatný i věnec, tak byl pád budovy nevyhnutelný,“ uvedl jeden z českolipských stavařů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce Deníku jej však zná.

Bude nový Penny?

Statici nyní musí rozhodnout, zda je stavba natolik narušená, že ji bude nutné strhnout, či zda půjde opravit. Ať rozhodnou jakkoli, je jasné, že sliby Penny marketu o znovuotevření prodejny v polovině listopadu splnit nelze. Co bude s obchodem dál se nám zjistit nepodařilo. V nedávné době ale nedaleko odtud u novoborské silnice ukončili dělníci stavbu obchodu Plus. Tento řetězec totiž v září koupila právě společnost provozující markety Penny.
„V současné době analyzujeme tuto lokalitu s ohledem na možnou spádovou oblast pro dvě prodejny,“ uvedl začátkem října tiskový zástupce společnosti David Kolář. Jejich analyzování se nyní ještě trochu zkomplikovalo a musí řešit otázku, zda je pro ně výhodnější postavit novou prodejnu na již hotových základech u novoborské silnice, nebo opravit a otevřít starou prodejnu, která se zřítila.

Zřícení prošetřuje i policie

Policie přizve k vyšetřování soudního znalce z oboru statiky a také inspektorát bezpečnosti práce. „Vyšetřování je na samém začátku. Kriminalisté budou zjišťovat, zda zřícení nezavinila konkrétní osoba, která by se tak mohla dopustit trestného činu obecného ohrožení nebo poškozování cizí věci,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Potvrdila také, že na místě se nenacházeli žádní lidé, ve chvíli zřícení střechy zde byl pouze pracovník ostrahy, který díky náhodě vyvázl bez zranění.

VE VĚNCI CHYBĚLO ŽELEZO. KAM ASI ZMIZELO? Jednatelku společnosti Greko Ivanu Krausovou jsme zastihli při přátelském posezení u oběda s hercem Jiřím Krampolem, během hovoru o jeho připravované knize Lidi kolem mne, ve které bude Ivana Krausová také vystupovat. Ani on, jak je jeho dobrým zvykem, si neodpustil poznámku ke zřícení českolipského Penny marketu. „Slyšel jsem, že ve věnci té zřícené stavby chybělo nějaké železo. Mluvil jsem s jedním hochem ze sběrných surovin a ten říkal, že železo z věnce jen těžko mohl odnést vítr,“ pronesl Jiří Krampol.