Konkrétně její hlavní vchod, kde na zvonek k přivolání pomoci už člověk na vozíku pohodlně dosáhne. Navíc vozíčkáři i maminky s kočárky mohou využít alternativní vchod Panskou ulicí, kde žádné schody překonávat nemusejí. Novinkou je také zavedení takzvaného euroklíče a eurozámku na veřejné toalety pro hendikepované v Panské ulici a U Vodního hradu.

„Přístup města vítám. Děkuji, že odstranilo přístupové bariéry na radnici a nainstalovalo eurozámky na veřejných toaletách,“ pochválila Eva Zemanová ze Sdružení tělesně postižených Česká Lípa. Podle ní je bariér ve městě stále příliš mnoho. „Upozorňuji na ně už skoro dvacet let,“ dodala.

Překážky jsou podle ní na náměstí T. G. Masaryka u knihovny, bank a některých obchodů, kde vchody mají několik schodů a představují pro postižené problém. „Rádi bychom pomohli změnit myšlení lidí, protože nikdo z nás neví, kdy mu tyto bariéry budou ztěžovat život,“ řekla Zemanová.

Kalvárie ve Cvikově.
Tip na víkend: Pochod otevře turistické okruhy

Také podle ředitelky Denní a pobytové sociální služby v České Lípě Ilony Hummelové je snaha radnice chvályhodná. Přála by si aby nezůstalo jen u těchto opatření. „Je to dobrá zpráva, ale stav se mění jen pomalu. Vozíčkáři stále čelí překážkám například u lékařů, v obchodech i úřadech,“ konstatovala.

Vedení města slibuje v pomoci postiženým vytrvat a plánuje celkové zvelebení vstupu do radnice. „V rámci toho počítáme i s úpravou nájezdové plošiny tak, aby nebyla tak strmá a vozíčkáři se po ní snadněji dostali dovnitř,“ uvedla starostka města Jitka Volfová.

K novinkám jí prý inspirovala schůzka se dvěma vozíčkáři a zástupci pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Na ní padlo několik konkrétních návrhů, jak by vedení města mohlo obyvatelům s hendikepem zlepšit jejich každodenní život. „A my jsme je nyní zrealizovali,“ přiblížila starostka.

U hlavního vchodu radnice byl několik roků nainstalovaný zvonek, kterým si mohli hendikepovaní přivolat zaměstnance úřadu, aby jim pomohl dostat se po strmé plošině do budovy. Jenže byl umístěný tak vysoko, že pro vozíčkáře bylo obtížné na něj dosáhnout. „Zvonek stačilo umístit do správné výšky, aby se na něj pohodlně dostal každý vozíčkář,“ uvedla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Lidé. Ilustrační snímek.
V první půlce roku přibylo v Libereckém kraji 587 lidí, většina z ciziny

Co se týče zavedení euroklíče na veřejné toalety pro hendikepované v Panské ulici a U Vodního hradu, lidé se zdravotním omezením žijící v regionu si ho mohou vyzvednout zdarma. A to v regionálním pracovišti Národní rady osob se zdravotním postižením ČR pro Liberecký kraj, v Centru pro zdravotně postižené Libereckého kraje nebo ve Sdružení tělesně postižených Česká Lípa. Jeden rezervní klíč je pak uschován v Regionálním turistickém informačním centru, kde si jej hendikepovaní mohou půjčit v pracovní době centra. Veřejná WC jsou těmto lidem přístupná nepřetržitě 24 hodin sedm dní v týdnu.