Na nadpoloviční většinu by v České Lípě stačilo, aby se spojily dvě po nedávných volbách nejsilnější strany ANO a Živá Lípa (ŽL). Dohromady by měly 13 křesel v pětadvacetičlenném zastupitelském sboru. Jednička vítězného hnutí ANO Jitka Volfová se ale s těsnou převahou nespokojila. Ke koalici se tak připojí i dvěma mandáty disponující Piráti a jediný zvolený zástupce Nezávislých a Soukromníků (NaS).

„Mohu potvrdit, že jsme ve čtvrtek podepsali dohodu o společném postupu. Podpis koaliční smlouvy by měl přijít na řadu následující čtvrtek,“ uvedla pro Deník Jitka Volfová.

Redakce kontaktovala zástupce všech čtyř stran a hnutí, které zřejmě v následujících čtyřech letech povedou Českou Lípu. Do jednoho se shodnou, že nebylo třeba přicházet s velkými ústupky.

„Já jsem sice teprve nováček, ale čekal jsem ta jednání dramatičtější. Úroveň vzájemné shody na tom, jak Českou Lípu někam konečně posunout, mě příjemně překvapila,“ svěřil se lídr ŽL a zřejmě i budoucí místostarosta města Jaroslav Turnhöfer.

V programovém prohlášení se prozatím neobjeví jeden z hlavních „taháků“ Živé Lípy – MHD zdarma. „Já k tomu pořád směřuji, je to můj cíl. Ale musíme si ujasnit některé věci. Nechceme programové prohlášení šít horkou jehlou a tím spíše po tom, co se teď stalo,“ vysvětlil Turnhöfer. Narážel tím na smlouvu na provoz MHD schválenou dosluhujícím vedením.

Prý je navíc potřeba postupovat po krůčcích. „Chtěl bych pro začátek po vzoru Hradce Králové zavést jednu páteřní, takzvanou zelenou linku, která by spojila sídliště Špičák a Dubici. Ta by byla zdarma,“ upřesnil své plány lídr Živé Lípy.

Složení budoucí rady města by podle prvních informací mělo vypadat tak, že ANO bude mít čtyři křesla a ŽL tři. Jitka Volfová má být starostkou, Jaroslav Turnhöfer a Martin Brož (ANO) místostarosty. Zbývající dvě strany se budou muset spokojit s poradními výbory.

Zastupitel za Piráty Petr Jeník se chce stát „hlídacím psem“. Jako jednu z podmínek si Piráti kladli, že budou mít alespoň přístup na jinak neveřejná jednání rady města. „Chtěl bych se také věnovat digitalizaci městského úřadu,“ uvedl Jeník. Druhý Pirát Ondřej Víteček by měl zasednout v kulturním výboru.

Tomáš Vlček (NaS) by se pak chtěl zaměřit na školství a sociální služby. „Velké investice přijdou nejdříve za tři roky, ale my chceme, aby lidé, když to přeženu, pocítili pozitivní změnu ještě letos,“ sdělil Vlček. Chce prý také, aby město investovalo i v Dobranově, Písečné či Žizníkově.

Pokud nikdo nenapadne volby, je nejzazší termín prvního řádného zasedání zastupitelstva 3. listopadu. Svolávat ho bude ještě současná starostka Romana Žatecká. „Město předávám v dobré kondici,“ řekla.