Severní vítr je krutý. To už dobře vědí v České Lípě, kudy se ve čtvrtek stejně jako celou republikou prohnal silný vítr. Před desátou večer padl na zem dvacetimetrový vánoční strom. Naštěstí se v době události na centrálním náměstí nikdo nepohyboval a vše se obešlo bez zranění i škody na majetku.

V České Lípě to nebylo poprvé, co se kvůli silnému větru poroučel vánoční strom k zemi. Stejný případ zažila Lípa v roce 2011, když jeden strom spadl dokonce dvakrát. Pracovníci firmy, která letošní strom instalovala, jej v pátek ráno pomocí jeřábu zvedli a sundali z něj ozdoby. Dvacetimetrový smrk ztepilý měl původně nahradit jiný strom z Městských lesů. Nakonec se stávající strom jen zkrátil a ještě během odpoledne byl zpět na svém místě. „Chyba firmy v ukotvení to určitě nebyla," uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Příliš vysoký?

Čtvrteční vítr v Libereckém kraji podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu dosahoval 64 km/hod. Vysoké hodnoty naměřila také automatická měřicí stanice v České Lípě. Dvacetimetrový strom byl podle starostky možná na takto silný vítr příliš vysoký. „Způsob ukotvení do otvoru v zemi je už několik let stejný. Nyní stojí za zvážení jeho technický stav. Myslím, že bude potřeba ukotvení zrevidovat, přebudovat a technicky zdokonalit," dodala starostka Žatecká.

Podle Petra Kreisingera z Městských lesů Česká Lípa je zřejmé, že bude nutné otvor na strom rozšířit a upravit ho, aby byl bezpečnější.

Informaci o chybě ze strany firmy vyvrací i manželka majitele českolipské společnosti ELOS „Neděláme to poprvé, stavíme a zdobíme stromky na většině vesnicích na Českolipsku. Je fakt, že takto vysoký strom ještě v České Lípě nestál, možná byl příliš vysoký. Strom si však vybírá vedení města, my jen přijali objednávku na zakotvení a ozdobení stromku. Hlavní je, že se nikomu nic nestalo," uvádí pracovnice firmy Elos.

Vánoční strom opět zdobí náměstí v Lípě, i když ve zkrácené verzi. Zdroj: Deník/Petra HámováPád stromu se obešel i bez hmotných škod. Neutrpěl ani blízký morový sloup, který nedávno prošel rekonstrukcí, ani kašna a okolní stánky. Zřícení vydržela i většina ozdob. Událost prověřuje i policie. Podle prvotního zjištění nezjistila žádné pochybení.

Strom ve Svoru rozřezali

Podobný incident se stal ve stejný čas i necelých dvacet kilometrů od České Lípy ve Svoru. „Ano, vánoční stromek nám spadl, nikomu se nic nestalo, incident jsme nahlásili na policii a strom jsme rozřezali. Nový stavět nebudeme," uvedla starostka obce Svor Kateřina Jonáková.

Kvůli silnému větru měli hasiči v Libereckém kraji během čtvrtku přes padesát zásahů, z toho přes 30 tvořila právě technická pomoc, kdy s motorovými pilami odstraňovali spadlé stromy a větve, které zatarasily komunikace. Výjezdy ke spadlým stromům pokračovaly i v pátek ráno. „Stromy hasiči odstraňovali například ve Volfarticích, Zákupech, Novém Boru nebo Drnovci," dodala krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Popadané stromy způsobily v Libereckém kraji i výpadky proudu. „Ráno byly tři poruchy na vysokém napětí a další na nízkém napětí," uvedla včera mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Poruchy museli energetici řešit na Českolipsku, Českodubsku, Frýdlantsku, Tanvaldsku a Semilsku.

Dráty přes silnici

Hasiči ze Zákup museli v pátek před půl sedmou ráno vyjíždět k uvolněným telefonním drátům, které zatarasily komunikaci v Kamenické ulici. „Vítr nejspíš vyrval držák těchto drátů a ty následně padly do průjezdného profilu komunikace. Provedli jsme provizorní napnutí drátů pomocí trhacích háků a v místě řídili dopravu až do příjezdu specializované firmy," informoval Sbor dobrovolných hasičů Zákupy na svém facebooku.

Silný vichr se nevyhnul jedinému okresu v Libereckém kraji. Na Semilsku si popadané stromy vyžádali práci hasičů v Poniklé a Rokytnici, na Jablonecku musely jednotky vyrazit na Rádlo a do Plavů. Na Liberecku vyjížděli do Chrastavy nebo Jablonného v Podještědí.

Kvůli silnému větru v pátek dopoledne nejezdila ani lanovka na Ještěd. V letošním roce stojí lanovka častěji než v jiných letech. Kvůli větru nejezdila od začátku roku asi desetkrát, z toho dvakrát v tomto týdnu. Problematický byl také říjen, kdy byla lanovka mimo provoz pět dnů. I přes nucené odstávky se letošní rok zatím vyvíjí velmi dobře. Poprvé od roku 1992 by mohla přepravit více než 300 000 lidí.


Podle Českého hydrometeorologického ústavu v nejbližších dnech podobný vítr nehrozí. O víkendu by mělo být jasno až polojasno, teploty kolem nuly, vítr 6 až 11 km/h.

Kde všude padaly vánoční stromyPraha, 2003 – 6. prosince spadl pětadvacetimetrový vánoční strom na Staroměstském náměstí. Zraněno bylo pět lidí, nejvážněji Brit Malcolm Tuffin, který utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře. Tuffin se pak několik let soudil s Prahou a získal statisícové odstupné. Pořadatelé trhů od té doby mají větší nároky na ukotvení stromu.
Česká Lípa, 2011 – Silný vítr zlomil vánoční strom na náměstí.
Jablonec nad Nisou, 2013 – Vichřice zlomila desetimetrový smrk. Naštěstí při pádu nikoho nezranil.
Ostrava, 2015 – V Ostravě-Zábřehu na náměstí SNP spadl 6. prosince odpoledne strom. Na vině byl zřejmě také vítr. Vzhledem k tomu, že strom padal pomalu, všichni stačili utéct a nikdo nebyl zraněn.
Znojmo, 2015 – Příčinou byl také silný vítr, který jedle nevydržela. Ani tentokrát se pod stromem nikdo nezdržoval.