Vedení zdravotnického zařízení návštěvy zakáže od pátku 8. února kvůli chřipkové epidemii, která minulý týden dorazila do Libereckého kraje.

„Vedení nemocnice se k tomuto opatření rozhodlo po konzultacích s hygieniky a v zájmu větší ochrany zdravotního stavu svých pacientů," uvedl mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Podle něj případné výjimky v konkrétních případech posoudí ošetřující lékaři nebo primáři z lůžkových oddělení.

Počet nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel stoupl minulý týden na 1875 a hygienici vyhlásili chřipkovou epidemii. Chřipku typu A potvrdily laboratorní testy od začátku sezony už u 56 lidí, jeden člověk na následky nemoci zemřel. „Nad epidemiologickým prahem je nemocnost ve všech okresech," uvedl vedoucí protiepidemického oddělení v Semilech Jaroslav Harman.

Podle něj se zlepšení v blízké době dá jen těžko očekávat. „Počasí je nestabilní, vlhké a hůře ho snášíme. Snadněji se nachladíme a chřipka má lepší podmínky pro šíření," dodal Jaroslav Harman. Největší nárůst nemocných zaznamenali v minulém týdnu hygienici u dětí ve věku od 6 do 14 let.