Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Doksech jdou proti církvi

Doksy - Představitelé Doks chtějí dokončit opravu kostela v Kruhu, biskupství ale zatím ne.

13.2.2012 7
SDÍLEJ:

Kostel sv. Vojtěcha v Kruhu.Foto: pamatky.ceskalipa.org

Významnou dominantou obce i krajiny v okolí Doks je pro místní bezpochyby kostel sv. Vojtěcha v Kruhu. Na starobylé sakrální památce se ale výrazně podepsal zub času a před několika lety byl v zuboženém stavu. Tehdy se o obnovu kostela začalo zajímat sdružení Drobné památky Severních Čech. V záměru je podporovali také představitelé Doks, a to jak finančně, tak nákupem materiálu na opravy.

Vše může přijít vniveč

Veškeré společné úsilí ale teď může přijít vniveč. Biskupství se totiž rozhodlo v obnově památky dál nepokračovat. Proti tomu se však rozhodli bojovat jak lidé z občanského sdružení, tak vedení Doks. Rekonstrukci objektu chtějí dovést do konce.

„Na obnovu kostela jsme během posledních čtyř let věnovali dohromady dvě stě tisíc a dřevo na krovy. Proto postoj litoměřického biskupství můžeme považovat za zmařenou investici. Vše jsme jim vysvětlili v dopise, který jsme na biskupství odeslali,“ řekl místostarosta Doks Karel Kapoun.

Pronájem neschválili

Hlavním cílem oprav bylo zajistit, aby do kostela nezatékalo. Za léta rekonstrukcí tak dostal svatostánek nové krovy a střechu. V plánu na tento rok mají členové občanského sdružení například obnovení dřevěného schodiště, kterým se dá dostat na půdu kostela. O peníze požádali ministerstvo kultury.

„Nabídli jsme biskupství, že si od nich kostel v Kruhu pronajmeme a až ho opravíme, vrátíme ho zpět do jejich majetku. Stejně jsme to udělali i s kostelem v Brenné. Naši nabídku ale zatím nepřijali,“ podotkl Michal Panáček, jeden ze členů občanského sdružení Drobné památky Severních Čech.

Postoj biskupství považují lidé z občanského sdružení za velmi nešťastný. Podle jejich informací přistupuje církevní instituce ke svým nemovitostem tak, že se snaží udržet především živé kostely, ve kterých funguje určitá duchovní služba.

Nestojí o některé kostely

O budovy, které pro ně žádný duchovní význam nemají, nestojí. Pronajmutím církevních památek se členové sdružení snaží dosáhnout toho, aby je obnovili. I když za budovu platí jen symbolickou cenu, jdou za nimi veškeré náklady spojené s údržbou objektu a také sháněním peněz na povinnou finanční spoluúčast v projektech.

„Stává se i to, že v momentě, kdy dá biskupství od své památky ruce pryč a zvedne se proti tomu mezi lidmi vlna nevole, tak svůj názor přehodnotí. Podle čerstvých informací, které z biskupství máme, opravdu ke změně postojů došlo. Během čtrnácti dnů by měli zveřejnit, co s kostelem v Kruhu dál zamýšlí,“ upřesnil Michal Panáček.

Autor: Kristýna Brožová

13.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení