Základna profesionálních hasičů v Doksech je stále provizorní, přesto se podmínky od zahájení zkušebního provozu na začátku června výrazně zlepšily. Zcela nová plnohodnotná zbrojnice vznikne až za několik let, zatím na ni nejsou peníze.

Dva měsíce hasiči chodili na chemické toalety a umývali se jen pod zahradní sprchou. „Měli jsme k dispozici jen jednu místnost. Když pršelo, všichni jsme se v ní tísnili,“ popisuje nelehké podmínky hasič Pavel Tvrdík.

Situace se nyní zlepšila, v několika buňkách je k dispozici ložnice, sociální zařízení a sprchy. Teplotu pod plechovou střechou mírní klimatizace, jen její umístění není ideální. „Jsem zvědavý, kdo si o ten roh první rozbije hlavu,“ říká s nadsázkou jeden z hasičů. V areálu přibude nad kontejnery ještě pergola a zastíněné místo k venkovnímu posezení.

JSOU TU ZADARMO

Stanice vyrostla v areálu Státních hmotných rezerv v ulici 5. května. Umístit dočasnou základnu právě zde bylo pro hasiče výhodné. „Nechali nás tu zadarmo, nemusíme platit ani za elektřinu,“ vysvětluje krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Sbor by se rád přesunul co nejdříve do vlastních prostor, to ale bude možné nejdříve za pár let.

Profesionální hasičský sbor chtěli ve městě zřídit už od osmdesátých let. Stále se zvyšující počet rekreantů znamená větší množství zásahů. „V dvouměsíčním provizorním provozu jsme měli sedmdesát výjezdů, mnohdy byly závažné,“ říká krajský ředitel hasičů Luděk Prudil.

Dobrovolnému sboru tím podle něj práce nekončí. „Změní se jen hierarchie při akcích, jinak budeme zasahovat společně,“ dodává krajský ředitel hasičů. Nová moderní a plně vybavená hasičská základna by měla stát nedaleko od té současné. Stačí jen uspořádat výběrové řízení a začít stavět, chybějí ale peníze. Pomoc sehnat finance nabídlo i vedení kraje.

„Jsme připraveni zatlačit na správných místech,“ slíbil během čtvrtečního zahájení plného provozu dočasné stanice hejtman Martin Půta. Nezbytná částka je přitom vysoká, hasiči by potřebovali 64 milionů korun. Podle Půty by se mohla zanedlouho otevřít další dočasná stanice na Českolipsku. „Ukázalo se, že i v provizorních podmínkách zvládají hasiči fungovat. V budoucnu bychom proto chtěli zřídit podobnou základnu v okolí Dubé,“ nastínil plány hejtman.

Marek Jungwirth