Nová stanice profesionálních hasičů by měla už příští rok vzniknout v Doksech naproti prodejně Lidl. Hlavním důvodem pro zřízení zcela nové jednotky je nepříznivý dojezdový čas hasičů do jižní části Českolipska. „Doksy jsou jedno z nejvyhledávanějších rekreačních středisek v zemi. I proto jednotka českolipských hasičů vyjíždí v hasebním obvodu Doksy ročně asi ke třem stovkám událostí. Nová stanice zajistí podmínky pro rychlý výjezd HZS k mimořádným událostem,“ vysvětluje mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Nová stanice u Doks bude vizuálně hodně podobná té v České Lípě. Bude však menší. „Českolipští hasiči mají osm garážových stání, hasiči v Doksech budou mít v novém objektu k dispozici garážová stání tři včetně myčky, zázemí pro službukonající příslušníky, prostory pro skladování pohonných hmot a také dílny nezbytné pro chod stanice,“ popsala rozdíly Bílková.

MILIONY Z DOTACE

Předpokládané náklady na stavbu dosáhnou 64 milionů korun. „Část finančních prostředků získá Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje ze státního rozpočtu a předpokládáme, že akce bude dofinancována z projektu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu,“ doplnila Bílková.

Projekt je momentálně ve fázi hodnocení, poté přijde na řadu výběrové řízení na dodavatele stavby. Ačkoliv se budova ještě nezačala stavět, hasiči už začali s náborem. „Nastoupit do služebního poměru trvá přibližně tři měsíce. Máme schváleny mzdové náklady na 16 příslušníků, proto je od 1. ledna budeme přijímat,“ popsala mluvčí hasičů. Nové posily by měly v náhradních prostorách pokrývat Dokeskou část spádového území i v době, kdy nebude stanice zcela hotova.

V Doksech, kde funguje i dobrovolná jednotka, záměr podporují. „Diskutovali jsme s nimi o tomto záměru a já jejich argumenty o špatném dojezdu chápu. Všem nám jde o bezpečí lidí. My navíc nemáme dostatek dobrovolníků,“ sdělil velitel dobrovolné jednotky a místostarosta Doks Josef Pavinský. „Podle informací, které mám, by se dokonce jeden mladík z našich dobrovolných řad měl k profíkům hlásit,“ dodal Pavinský.