V Doksech nebude od 1. března fungovat ordinace pediatra. Maminky z Doks a okolí tak musí své děti zaregistrovat k novým dětským lékařům. „My si dojedeme jinam, ale maminek bez auta je mi opravdu líto,“ říká Martina.

O nového dětského lékaře se měla postarat společnost MediClinik. Ta převzala ordinaci od současné pediatričky, která po téměř třiceti letech odchází do důchodu. Lékařka Blanka Špalková měla ukončit praxi letos v lednu a s tím také počítala již několik let dopředu. Před dvěma lety prodala ordinaci společnosti MediClinik s vidinou, že právě oni budou schopni zajistit pokračování. Sehnat náhradu se jim ale nepodařilo.

Pochybení

„Vím, že je lékařů nedostatek a že je to celorepublikový problém. I tak za velké selhání považuji práci personalistů společnosti. V tomto mi dává za pravdu i odcházející paní doktorka,“ uvedla starostka Doks Eva Burešová. Se společností se redakci Deníku nepodařilo ani po opakovaných pokusech spojit.

Potencionálnímu zájemci o místo pediatra je přislíben městský byt i motivační příspěvek. „Zkusíme jako město hledat nového pediatra, který by začal sám na sebe, nikoliv pod společností MediClinik,“ dodala starostka města. Jako pomocný krok je možnost pro pacienty starší 15 let využít služby dokského obvodního lékaře.

O pomoc žádají Doksy i vyšší orgány. „Požádala jsem o pomoc zástupce krajských nemocnic, především pak ředitele nemocnice v České Lípě, náměstka pro zdravotnictví kraje i hejtmana,“ sdělila starostka. Právě hejtman Martin Půta by měl aktuální situaci v Doksech probrat i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, se kterým se má sejít v polovině března.