Zachovat do budoucna v Dubé jak základní školu, tak mateřinku a navíc doplácet na obě z institucí co nejméně peněz z městského rozpočtu, mají za cíl místní zastupitelé. Kvůli azbestu v mateřské škole však nyní stojí před milionovými výdaji buď na stavbu nové školky či rekonstrukci školy.

Než zastupitelé vysloví své definitivní rozhodnutí, chtějí nasbírat co nejvíce informací o tom, jak se systém školství v republice v příštích letech změní, a také zajistit, aby jim v rozpočtu zbylo dost peněz na realizaci dalších projektů ve městě.

„Já osobně bych se přikláněla k rekonstrukci školy. Tato varianta totiž podle mého názoru udrží školství ve městě tak, jak je nyní a navíc neuzavře finanční kohout ani pro další akce v Dubé,“ řekla starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Chybí jim děti

Základní škola v Dubé představuje spádovou školu pro celou oblast. Je také společně se školkou součástí občanské vybavenosti, která zaručuje rodinám, že nebudou muset vozit své ratolesti za základním vzděláváním jinam.

Přesto však škola nemá naplněnou kapacitu ani z poloviny. Jelikož představitelé města chtějí zařízení zachovat, budou do budoucna kvůli možné reformě financování školství zřejmě doplácet nejen na provoz školy, ale také na platy učitelů.

V Dubé však milionové výdaje navíc nyní žádá také místní mateřská škola. Z té se musely děti narychlo vystěhovat v listopadu loňského roku, kdy v mateřince přístroje naměřily až sedmkrát zvýšené koncentrace azbestu v ovzduší. Tenkrát se děti narychlo přesunuly do provizoria v místní základní škole.

Nová školka by stála okolo deseti milionů korun a na několik let by zřejmě omezila možnost města investovat do čehokoli jiného. Rekonstrukce prostor ve škole by přišla na polovinu a pomohla by jí v příštích letech přežít.

„Ačkoli nesnižuji význam jiných akcí, které je potřeba v Dubé realizovat, přesto jsem pro, aby se postavila školka nová. Ušetřili bychom tím, že místo tří pavilonů postavíme jen dva. Další úspory získáme, když bude fungovat jen jedna kuchyň pro mateřinku se školou dohromady. Žáky navíc bychom mohli získat například nabídkou benefitů pro obce, které by děti posílaly k do dubské školy,“ objasnil svůj názor zastupitel Lubomír Wagenknecht.