První, co vás zaujme, až vjedete do Hamru na Jezeře, budou s velkou pravděpodobností nádherné vily a penziony, které tu jsou zachovány ještě z dob, kdy byla obec oblíbeným lázeňským střediskem. Právě cesta kolem těchto krásných vil vás zavede až k břehům Hamerského jezera, které společně s nedalekým kempem tvoří velmi dobré turistické zázemí.

Hned pro začátek jsem se snažila místo přes hlavní bránu koupaliště, která je hezky nově zrekonstruovaná, projít občerstvením, ke kterému patří tenisové kurty s názvem Mezi ploty, které, jak jsem záhy zjistila, bylo doslova mezi ploty, a tak jsem musela o kus dále k hlavní bráně, kde se také vybírá vstupné. To je celkem symbolické a především, oproti jiným areálům koupališť, jednoduché na počty – všichni zaplatí dvacku na den.

Jestli s sebou na koupaliště vezmete děti, připravte se na to, že až spatří opravdu lákavou vzduchovou trampolínu, kolem které zaručeně projdete, budou na vás žadonit třicet korun, aby se mohly dosyta vyskákat a vyblbnout.

Dosyta je myšleno doslovně, protože po zaplacení třiceti korun mají děti možnost strávit na trampolíně neomezenou dobu, pokud z trampolíny neodejdou. Vstupenku zakoupíte na hlavní pokladně, takže kdo už to zná, kupuje i předem.

Zázraky se dějí

Potom, co přejdete všechny nástrahy, které číhají na vaši peněženku, otevře se před vámi konečně příjemně vypadající areál pláže u Hamerského jezera. Zde si nemůžu odpustit poznámku, že od doby, kdy se pláž vrátila do rukou obce, se tu dějí téměř zázraky, takže palec nahoru Hamru na Jezeře.

Pláž je písečná, v dáli samé kopce a borovice nad vámi vám umožní schovat se do stínu v případě opravdu parného dne. Plynulý provoz pláže ohrožují akorát sinice, které na jednu stranu nejsou jen na Hamerském jezeru, ale často se v souvislosti s ním o nich mluví.

Zákaz koupání ovšem rozhodně vydán není, ale zhoršenou kvalitu tu bohužel mají, a tak je nevhodná ke koupání akorát pro vnímavější jedince. Jenomže v rekreační nádrži v Hamru na Jezeře myslí i na vnímavější jedince, kteří tady mají k dispozici opravdu krásné sprchy přímo na pláži.

Po jídle sport

Až vás přestane bavit zabývat se jen vodou, vydejte se do jednoho ze dvou občerstvení, kde je za prvé velmi příjemná a ochotná obsluha a za druhé tu mají vše čerstvé. Dejte si třeba bramboráčky nebo čerstvý langoš, obojí, musím říct, vážně stálo za to.

Až přijde čas, kdy se rozhodnete právě snědené jídlo trochu vysportovat, nemusíte se bát vyzkoušet nově postavený lanový park, protože k němu nechybí zkušený doprovod a jestli je na vaše nervy lanový park příliš velké sousto, jsou tu samozřejmě i méně náročné atrakce.

Mezi ně patří například zbrusu nový minigolf, lodičky, které ještě září novotou nebo pro děti vodní dřevěný hrádek s klouzačkou, která vede přímo do vody, takže nuda si na vaše ratolesti asi jen tak nepřijde.

Čisto!

Na co případní návštěvníci hodně hledí, je čistota, a to především na toaletách a v jejich okolí. To je tady v naprostém, ale opravdu naprostém pořádku, protože toalety se nacházejí v takových hezkých dřevěných domečcích, jsou nově zrekonstruované a také především čisté.

Co je možná trochu nevýhodné, je umístění autokempu ne přímo v areálu pláže, jako to bývá většinou jinde. Daleko to ale není, jen budete muset denně platit znovu a znovu vstup na pláž.

Za stan v autokempu zaplatíte padesát korun a za obytné auto devadesát korun plus za dospělou osobu na noc čtyřicet a za dítě od tří do patnácti let třicet korun. Váš psí mazlíček bydlí v autokempu zadarmo, tak proč ho nepřibalit s sebou, jestli pro něj nemáte hlídání. Kromě stanů a karavanů lze pobýt i v chatkách.

Adéla Vachtová