„Sinice trápí také Máchovo jezero, kde není voda vhodná ke koupání pro citlivé lidi, alergiky, děti a těhotné ženy. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat čistou vodou,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Hamerský rybník má v posledních letech kvůli sinicím problémy pravidelně, loni v něm hygienici koupání zakázali na konci července. Už předchozí letošní kontroly prokázaly zhoršenou jakost vody. „Hlavním důvodem znečištění je chybějící kanalizace v Osečné, do vody se dostávají splašky, které sinicím prospívají,“ řekl starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák. Kvalitě vody v jezeře neprospěly ani loňské povodně.

Tehdy hráz zadržela velkou vodu a s ní i znečištění, které déšť spláchl z okolních polí. Rozlehlý Hamerský rybník je přitom jednou z oblíbených rekreačních oblastí v kraji. K rekreačním účelům sloužil už v 19. století. Tou dobou byl dokonce mnohem známější než Máchovo jezero. Největšího rozkvětu tato oblast dosáhla začátkem 20. století. Obec se v posledních letech snaží znovu na pláže přilákat víc turistů, investovala do zázemí i atrakcí pro děti, na plážích jsou i sprchy.

Pokud se nepodaří nedaleké Osečné získat dotace na vybudování kanalizace, bude podle Dvořáka jedinou možností vybudovat na pláži Hamerského rybníka bazén s čistou vodou. Pro podobné řešení se loni rozhodla například Česká Lípa, která chce na břehu rybníka v Dubici vybudovat areál s bazénem. I Dubice má léta problémy se sinicemi a zůstane kvůli tomu letos v létě mimo provoz.

Hygienici sledují v Libereckém kraji kvalitu vody na více než třech desítkách vodních ploch. Na ostatních koupalištích a přírodních nádržích v kraji zatím kontroly nedostatky neodhalily a lidé se tam sinic nemusejí obávat.