V sobotu 18. prosince sezonu oficiálně zahájili na „Čerťáku“ (Čertova hora) a stovky natěšených lyžařů užívaly parádně upravenou sjezdovku a bohatý doprovodný program. Svůj koncert na slavnostním startu sezony měla také kapela Děda Mládek Ilegal Band.

Perfektní sníh a téměř žádné fronty

Lyžaři v zimních střediscích v Libereckém kraji měli o víkendu vynikající podmínky pro lyžařské sporty. Provozovatelé zimních středisek o víkendu řekli, že na sjezdovkách leží vysoká vrstva kvalitního sněhu. Do středisek ale nepřijel vysoký počet lyžařů. Fronty, které se tak tvořily na lanovkách, prý dosahovaly maximálně několika minut.

V Rokytnici nad Jizerou v sobotu oficiálně zahajovali sezonu, lidé zde proto měli snížené vstupné. V Rokytnici vleky v sobotu jezdily jen za stokorunu na den. Podle Renaty Žalské zde proto byla vysoká návštěvnost, přijelo kolem 3000 lyžařů. Čekal je zábavný program, sjezdovky otevřel Krakonoš na lyžích. Dnes, kdy již jízdné bylo za plných 590 korun, byla návštěvnost asi poloviční.

Bez front si lidé podle Jakuba Čeřovského zalyžovali i na libereckém Ještědu. Za dva dny sem přišlo asi 1200 lyžařů. Areál podle něho bude v provozu i v dalších dnech, nebude jen večerní lyžování na Štědrý večer.

Sobotní počasí bylo pro lyžování ideální i podle Pavla Bažanta ze společnosti Ski Bižu Sport, která spravuje areály v Bedřichově, na Špičáku a na Severáku.

„V sobotu byla návštěvnost dobrá, v neděli o něco horší,“ řekl Bažant. „Vlastně jsme takový vývoj očekávali, takže jsme s návštěvností spokojení,“ dodal.

Na Špičáku zbývá dokončit úpravy Černé, v Bedřichově zatím není v provozu jedna ze sjezdovek. „Není to kvůli nějakým problémům, všechno máme připravené,“ řekl Pavel Bažant. „Prostě jen čekáme, až přijde víc lidí. Hlavní nápor asi přijde, jakmile začnou prázdniny,“ odhadl.

Příliš práce o víkendu neměli ani pracovníci horské služby v Jizerských horách. „Zasahovat jsme museli jen u běžných lyžařských úrazů, žádnou závažnou situaci jsme ale nezaznamenali,“ potvrdil náčelník horské služby René Mašín.

(tal, čtk)

Běžkaři vyrazili do stop i na Českolipsku

Skvělé lyžařské podmínky využili i běžkaři, pro které členové běžeckého oddílu SKI Polevsko připravili zimní okruhy. Na úpravu běžeckých stop přispívají okolní města a obce, ale i sponzoři.

„Díky financím se můžete těšit na pravidelně upravované zimní běžecké okruhy v délce patnáct kilometrů, které navazují na Okrouhlou a Prácheň. O tuto část se stará se svým skútrem obec Okrouhlá,“ uvedl Jan Šmíd ze SKI Polevsko.

Běžkaři se mohou těšit i na tradiční závody, které tu mají dvacetiletou tradici. Mezi první závod patří Silvestrovský běh 31. prosince 2010. Běží se za každého počasí s lyžemi i bez nich. Silvestrovský běh je tradiční tečka konce roku s příjemnou silvestrovskou atmosférou a zároveň prvním závodem v zimní sezoně.

Stát se legendou může ten, kdo se zúčastní 15. ledna 2011 Zlaté lyže Lužických hor. Vítěz je každoročně vyrytý na symbolickou starodávnou zlatou lyži - klenot běžkařů z Polevska.