Pověst o tom, že do rybníku Internát ve Cvikově naházeli Němci po válce veškerou munici, kolovala po Cvikově desítky let. Někteří dokonce tvrdili, že se na jeho dně nachází i starý německý tank.

Co je na tom pravdy, zjišťovali v průběhu ledna pyrotechnici. Místní totiž chtějí vodní plochu letos obnovit, což zahrnuje především odstranění nánosů bahna ze dna. Pyrotechnici však zvěsti o rybníku plném munice vyvrátili. Kromě několika vystřelených patron se v něm nenašlo nic.

V rámci stavebních prací se také vybuduje spodní výpusť. Nový systém tak pomůže chránit obyvatele před povodněmi.

Ochrání čolky a žáby

„Podmínkou stavebního povolení bylo, že musíme provést pyrotechnický průzkum. Sediment ze dna rybníka odstraníme do konce března kvůli chráněným druhům živočichů, kteří mají nyní období vegetačního klidu. Žijí zde čolci a žáby a kvůli nim musí být do jara veškeré traviny a rákosí zpět na svém místě,“ řekl stavební a investiční technik městského úřadu ve Cvikově Petr Vrabec.

Rybník Internát dlouhá léta sloužil jako retenční nádrž. V momentě, kdy se na město hnala povodeň, měl dostatečnou kapacitu k tomu, aby přebytečnou vodu zadržel a tím chránil zdejší obyvatele před zatopením.

V roce 1956 se ale jeho hráz protrhla a od té doby funkci nádrže neplní. Nyní je z něj v podstatě jen mokřad, v němž začaly růst i stromy. Dnes navíc dokonce přímo ohrožuje zástavbu v okolí.

Zvěsti ohledně potopeného tanku vznikly na základě záznamů o tom, že příslušníci německé armády, kteří sídlili v dnešním domě s pečovatelskou službou, se při opouštění země zbavovali veškeré munice.

Tu údajně naházeli do Internátu. Kvůli uvedeným dokumentům museli ve Cvikově přistoupit i k pyrotechnickému průzkumu.

Munici asi dávno odvezli

„V průměru dva metry bahna ze dna Internátu odtěžíme a potom se udělá hráz. Ještě před tím jsme ale museli vykácet zhruba devadesát stromů, které v rybníce za ta léta vyrostly. Osobně si myslím, že po válce lidé munici, pokud v Internátu tedy nějaká byla, prostě odvezli. Proto jsme tam nyní už nic nenašli,“ podotkl Petr Vrabec.

„Pokud pracujete ve vodě, máte práci ztíženou tím, že mnohdy předmět nevidíte, protože je ukrytý pod kalnou vodou. Také se často můžete zranit i o skleněné střepy nebo třeba napíchnout na drát,“ upřesnil Jiří Chládek, jehož firma pyrotechnický průzkum rybníka prováděla.

Bude lákadlem pro turisty

Oblíbené procházky místních tak bude zpříjemňovat podhled na znovuobnovený a funkční rybník. Oblast se také, jak si místní slibují, stane lákadlem pro turisty, ať už pro pěší nebo cyklisty.

S přípravou projektu obnovení Internátu začali ve Cvikově už v roce 2008. S financováním stavebních úprav místním pomůže Státní fond životního prostředí, ze kterého získali dotaci.