Jako město se silnou finanční pozicí nedávno označila Českou Lípu ratingová společnost Moody's. Trend budování úspor dál pokračuje. Přes dvě třetiny z loňského devadesátimilionového přebytku rozpočtu nyní město převedlo do svého už tak poměrně naditého investičního fondu.

„V roce 2017 jsme hospodařili řádně a rozpočet ani úspory jsme neprojídali. Většinu přebytku jsme převedli do investičního fondu, do kterého jsme, jako jediné vedení města, důsledně spořili. Celkem jsme do něho za tři uplynulé roky našetřili 360 milionů korun,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě otevřela zrekonstruovanou budovu bývalé zemědělské školy v Lužické ulici.
Budova bývalé zemědělky má nový kabát, škola ušetří

Hospodaření města si všimla i ratingová agentura Moody's, která letos zvýšením ratingu posunula Českou Lípu do skupiny, kde jsou i největší česká města Praha, Brno a Ostrava.

„Kreditní profil města Česká Lípa na úrovni A1 (mezinárodní rating) a Aa1.cz (národní rating) odráží silnou finanční pozici města poskytující dostatečné vlastní zdroje financování pro investiční plán města a jeho klesající zadluženost. Silnou stránkou jsou výrazné provozní výsledky, vysoké celkové přebytky hospodaření přispívají ke zvyšování značných hotovostních rezerv a klesající zadluženost,“ uvedla mezinárodní ratingová agentura.

Českolipský deník.
KRÁTCE: Dopravní hřiště je otevřené veřejnosti. Benefice pomůže zámku

Městu se totiž podařilo předčasně splatit úvěr za stavbu bytových domů na sídlišti Lada. Nyní dluží bance už jen za financování rekonstrukce Sportareálu zhruba 80 milionů.

Kromě obecného hospodářského růstu měla svůj výrazný díl na uspořených financích pozastavená stavba venkovního bazénu, jejíž první fáze měla přijít rozpočet v roce 2017 na 40 milionů korun. Tyto peníze ale z městské kasy neodešly, stejně jako neodejde 90 milionů, které na stavbu byly připraveny v rozpočtu letošním.

Učitel Jan Kacafírek (vpravo dole) se svou skupinou pod raketou Saturn V.
Učitele z Horní Police vybrali na prestižní výlet do vesmírné akademie

Po nezdařeném výběrovém řízení na dodavatele přenechá současné vedení města rozhodnutí o pokračování projektu budoucímu složení zastupitelstva. To vzejde z říjnových komunálních voleb a některé strany a hnutí už začaly naplno s kampaní i postupným zveřejňováním předvolebních slibů.

Na ně by jim i přes plánovaný letošní deficit mělo zbýt dost peněz. Podle předběžných informací už také projevilo zájem kandidovat okolo patnácti větších, či menších subjektů. Zatímco na straně příjmů je v letošním rozpočtu města 700 milionů korun, na straně výdajů je i se zmíněným bazénem více než miliarda.

„Tyto výrazné investice si můžeme dovolit, máme dostatek finančních zdrojů, a přestože hodláme v příštím roce masivně investovat, zůstane na účtech města dostatečné množství financí, aby si žilo i v dalších letech bez potíží,“ poznamenal k plánům místostarosta Juraj Raninec.

Škola. Ilustrační foto.
Inkluzi chtějí v Novém Boru zvládnout i pomocí panenek

Mezi letošními nejzásadnějšími investičními akcemi je například výstavba vodovodu v Častolovicích, už probíhající pokračování revitalizace sídliště Špičák, příprava plánu revitalizace sídliště Holý vrch nebo rozsáhlá oprava ZŠ Jižní. Ta tvoří zhruba polovinu plánované padesátimilionové investice do školských zařízení.

V plánu jsou opravy různých obecních komunikací či dostavění kolumbária u městského hřbitova a pár milionů se našlo i na pokračování příprav opravy Jiráskova divadla nebo přípravu soutěže na novou městskou knihovnu. „Zároveň se už podařilo snížit zadluženost, když finanční možnosti města umožnily předčasně splatit úvěr ve výši 86,3 milionu korun za výstavbu bytových domů Lada,“ dodal mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Hudební festival Plechovka fest začal 6. července na louce ve Cvikově na Českolipsku. Na snímku je zpěvačka Kristína Peláková.
FOTO, VIDEO: Kristína ukázala, že byla pro Plechovku Fest best