Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jablonném jsou slušní lidé

Jablonné v Podještědí /FOTOGALERIE/ - Důchodkyně s vnukem se adekvátní pomoci nedočkala. Pomáhají místní

14.8.2010 3
SDÍLEJ:

Na starém sporáku Marie Servacká ohřívá vodu a v troubě suší vnukovi boty. Na stavební materiál, který nutně potřebují k opravě vytopeného domu, nemají prostředky.Foto: Deník/Tomáš Mařas

Stržené podlahové krytiny, obložení, dlažba a omítka zevnitř i zvenku otlučená na cihlu. Takový je současný obrázek domů v místech, kde zasáhla povodeň. Skoro týden poté na mnohých místech nevědí jak dál. Co mají dělat, jak postupovat při jednání s úřady a jak zajistit finanční prostředky na které mají nárok.

„Vody my byla po prsa, když jsem dorazil,“ řekl Vladimír Servacký a dodal, že nebýt paní, která ho upozornila u hasičské zbrojnice, nevěděl by, že je dům jeho maminky pod vodou. Když dorazil na místo a vyrazil dveře, viděl, jak všechno plave. Naštěstí se mamince ani vnoučeti, o které se Marie Servacká stará, nic nestalo.

„Když přišla voda, spali jsme u dcery ve Cvikově, ale když jsme přijeli, tak jsme teprve viděli tu škodu,“ vzpomněla na první šok při setkání se svým domem. „Tady bylo tolik vody, že hasiči mohli na člunu jezdit se zapnutým motorem,“ dodal syn.

Zbyly jenom holé stěny

S devítiletým vnukem se snažili vynést do patra, co mohli, ale bylo to jen pár drobností. Spodní patro domu teď doslova zeje prázdnotou. Když opadla voda, byli nuceni všechno zlikvidovat, vyházet na dvůr nebo před dům, a technické služby potom poškozené věci odvážely.

Dnes v domě nezůstal Marii Servacké ani kus nábytku, který by se dal použít. Na podlaze jsou vytrhaná prkna, mezi trámy písek a na zdech je vidět, kam až sahala voda. Obklady jsou stržené a v nejbližších dnech se chystají otlouct omítku. „Starostka tu jezdila autem a fotila všechno z okénka.“ Posteskla si, že kdyby se informace o tom, že má nárok na finanční pomoc, nedozvěděla od dcery, nikdo kompetentní by jí je nepodal.

Někde pomoc nečekejte

„Na úřadě na mě řvali, co bych vlastně chtěla,“ vzpomíná. Podle Marie Servacké jí nikdo nebyl ani ve středu, tři dny po záplavách, schopen říct, co má dál dělat.

„Na cement se prý žádné peníze, které bych mohla dostat, nevztahují,“ rozpovídala se Marie Servacká o debatě na úřadu a dodala, že podle úředníků je rozdíl mezi zatopením a záplavou. Podle toho co se dozvěděla, se od toho odvíjí čerpání financí. „Řekli mi na městě, že musím mít ke způsobeným škodám fotodokumentaci, jinak nemám na nic nárok,“ doplnila svoje zkušenosti o další zážitek.

Nejen ona a její syn si myslí, že úředníci, kteří by měli lidem nyní pomáhat, neumějí poradit co dělat, kde a jak žádat o dotace na opravy.
Podařilo se jí zachránit nějaké dřevo, a tak si teď topí v kamnech, která stejně potom budou muset vyhodit. „Ve středu mě na radnici odkázali kvůli sociálce na čtvrtek, tam mi dali nějaké papíry abych si to ve čtvrtek vyběhala,“ podotkla Servacká.

„Věnujeme se každému opravdu poctivě a všechno jsme hlásili městským rozhlasem,“ řekla starostka Jablonného v Podještědí Vlasta Dozorcová. „Sociální pracovnice zatím nechodí v terénu. Jsou stále na krizovém štábu,“ dodala.

Když lidé drží při sobě

„Nebýt lidí tady z Jablonného tak nám nikdo nepomůže,“ s nesmělým úsměvem prozradila k solidaritě některých místních Marie Servacká. Důchodkyně, která se stará o vnuka, je vděčná za pomoc, kterou jí poskytují lidé z okolí jako třeba místní Zdena Veštšíková a Lada Čermáková z Valtinova.

„Oni si o nic neřeknou, že prý se zaopatří, ale když vidíte, jak jim nikdo nepomůže, to vám prostě nedá.“ Obě pomáhají jak můžou. Nakoupily pro vnuka boty, sehnaly oblečení a navařily, protože v domě není kde a v čem vařit. „Mrzí mě, že s ní nemůžu jít na úřad protože se mnou by se nikdo nebavil a bojím se, že s paní Servackou zametou,“ posteskla si Zdena Veštšíková.

Autor: Tomáš Mařas

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Ilustrační fotografie.

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení