Majitel neměl o hrůzném činu ani tušení. Ve čtvrtek odpoledne proběhla pitva, která měla zjistit, zda se miminko narodilo živé. „Celé středeční odpoledne tu byla policie. O půl sedmé přijel pohřební vůz,“ řekla sousedka bydlící poblíž domku, kde se tragédie udála.

„Mohu potvrdit, že Služba kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Severočeského kraje se začala v tomto týdnu zabývat vyšetřováním okolností úmrtí novorozeného dítěte,“ říká k případu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková a dodává, že vyšetřovatel si nepřeje zveřejňovat další informace k případu.

Osmatřicetiletá žena, která má dvě odrostlejší děti, své těhotenství skrývala. „Chodila v zimní bundě, těhotenství na ní nebylo vidět,“ řekl další ze sousedů. Ze střípků vyprávění místních lidí se dá poskládat příběh ženy, která žila mezi dvěma muži, a trápila ji zřejmě nelehká finanční situace. Matka podle vzpomínek lidí porodila počátkem minulého týdne. Všimli si, že změnila způsob oblékání, nosila vypasované kalhoty a chlubila se, že zhubla za dva dny devět kilo.

Sousedé: Byla sympatická

Před lety pracovala jako učitelka v místní základní škole. O práci ale přišla, údajně lhala o svém vzdělání. „Byla to sympatická hezká ženská, ale poslední dobou byla dost uzavřená,“ vypráví další svědek, který ji osobně znal. Podle něj měla problémy manželem, který údajně holdoval alkoholu. Odešla od něj a našla si přítele, s nímž teď žila.

Žena ale zřejmě vztah s manželem nedokázala úplně ukončit. „Často za ním chodila do ubytovny, kde bydlel a čekala na něj, než přišel z práce,“ potvrdila svědkyně. Ta si s ní při jejím čekání na manžela často povídala, uvařila jí kafe, dala cigaretu, občas jídlo. „Kouřila jednu za druhou, přitom byla hrozně hubená. Bříško měla vystouplé a schovávala ho pod zimní bundou. Řekla mi, že je nemocná, že má vodový nádor.“

Podle ní měla žena málo peněz. „Svěřila se mi, že má nějaké dluhy. Snad si i teď nedávno vzala další půjčku,“ podotýká svědkyně a dodává: „Občas řekla, že má hlad, jestli něco nemám.“ Ženinu verzi pro veřejnost, v níž popírala, že je těhotná, potvrdili další svědci z restaurace na jablonském náměstí. „Jak manželovi, tak příteli tvrdila, že je zavodněná. Byli asi jediní ve městě, kdo jí to věřil,“ řekl jeden z nich.

Nikdo nevěděl, kdo je otcem

Další potvrdil informaci Deníku, že často chodila za svým mužem, i když žila s přítelem. „Nikdo nevěděl, kdo byl otcem,“ konstatuje známý.
Před čtrnácti dny byla u ubytovny naposledy, manžel si našel byt ve městě a odstěhoval se. „Policie si pro ni měla přijet právě k němu,“ uvádí muž.

Všichni, s nimiž Deník mluvil, jsou otřeseni a nedokáží pochopit, proč to udělala. „Jsou přece bezdětné páry, které by si miminko vzaly a daly mu první poslední. Jsou baby boxy. Je to hrozná tragédie,“ říká další z místních. Zároveň si dělají starosti i o ženiny další dvě děti. „Doufáme a držíme jim palce, aby celou tu situaci unesly,“ věří obyvatelé Jablonného.