Číslo popisné 39, adresa, kterou dobrovolní hasiči v Kravařích znají asi ze všech nejlépe. A nejen oni, ke stále se opakujícím požárům ve vybydlené nemovitosti vždy přijíždějí i policisté a záchranáři.

Najít řešení není jednoduché, majitel nemá o nemovitost dlouhodobě zájem a nechává ji chátrat. Toho mimo jiných využil bezdomovec Pepa, který je původcem oněch požárů v poslední době. „Je pravda, že v této nemovitosti opakovaně dochází k zahoření, ale nejednalo se vždy o nynějšího obyvatele,“ uvádí mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Požár domu č.p. 180 v Kravařích. Podle majitele domu je možné, že dům zapálili nájemníci, aby si místo stodoly udělali zahradu.
OBRAZEM: Kvůli zahradě podpálili dům

To potvrzuje i současný jediný „nájemník“ domu. „Byli tady feťáci, ti to tady rozmlátili,“ říká bezdomovec Pepa a ukazuje na vytrhané dráty ze zdí a vymlácená okna. Na druhou stranu přiznává, že opravdu občas něco zapálí. „Asi jsem odhodil vajgl,“ procedí mezi zbytky zubů.

„Když jsme se dostali na půdu, objevil se proti nám nájemník nemovitosti J. Š. s provazem okolo krku a bohorovně se nás optal co tu chcete, kosmonauti?“ líčí jeden z posledních zásahů velitel kravařských dobrovolných hasičů Ondřej Říha.

A není to jediná činnost, kterou Pepa obtěžuje své okolí. Kromě toho, že se z rozbitých oken domu tu a tam ozývá nelidský řev, stává se, že ho pracovnice místního infocentra najde ležet v alkoholovém bezvědomí uprostřed vytížené silnice procházející obcí. Řeší to přivoláním záchranné služby. „Přece ho tam nenechám přejet,“ krčí rameny Veronika Chocholoušová.

Barbora a Jakub Vondráčkovi se pustili do náročné rekonstrukce zdevastované truhlárny v Kravařích.
Koupili ruinu staré truhlárny v Kravařích a stavějí tam cukrárnu

Ještě před pěti lety šlo přitom o celkem normální stavení u silnice. Když ho opustili poslední řádní nájemníci, šlo to s domem č. p. 39 v Kravařích rychle z kopce. „Byl to docela hezký dům, bylo tam všechno v pořádku. Já nechápu, proč to ten majitel neřeší. Mít to já, tak to opravím nebo prodám, aby z toho byly alespoň nějaké peníze,“ krčí rameny místní důchodkyně Jana Mikulová, která bydlí nedaleko objektu.

„Naši hasiči zasahují v domě pravidelně. Písemně jsme kontaktovali majitele nemovitosti, ale žádnou odpověď jsme nedostali,“ konstatuje starosta Kravař Vít Vomáčka, který na základě stále se opakující události sezval na poslední obecní radu také odborníka na majetkové právo a oblastního policejního velitele, kteří by měli obci snad pomoci s řešením problému. „Pozvali jsme také majitele dotčeného domu i okolních nemovitostí, aby měli informace z první ruky,“ připomíná Vomáčka.

Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty.
Do škol v kraji půjdou miliony z Evropské unie

Podobně jako obec kontaktovala majitele domu i policie. Také neúspěšně. Podle katastru je vlastníkem objektu firma z Prahy, která sídlí v kancelářské budově na Chodově. Ani Deníku se nikoho z jejích zástupců kontaktovat nepodařilo.

Problematiku opuštěných domů více rozebereme v Týdeníku Českolipsko, který vyjde ve středu. Najdete tam i rozhovor s bezdomovcem Pepou.