„Naše sousedka z Krompachu, Blanka Horáčková, sehnala finance na program, který podpoří sousedskou výpomoc. Cílem programu „Krompach umí" je zjistit od obyvatel místních domů a chalup, co kdo dělá jako svého koníčka, řemeslo, ruční práce nebo svou profesi a s jakou činností je tedy ochoten zdarma poradit sousedovi," sdělil František Audes, starosta Krompachu.

Od letošního října až do června 2014 bude Blanka Horáčková sbírat od místních informace o tom, co lidé ve kterém domě umí. V červnu je pak zpřístupní na internetových stránkách a v tištěné podobě, například ve formě knihy uložené na obecním úřadě.

Poradí sousedé

Bude-li pak kdokoli potřebovat radu, kupříkladu jak nakládat výborné okurky, díky zveřejněnému seznamu zjistí, kdo poradí a jak konkrétního „poradce" kontaktovat. „Obešla jsem v Krompachu už více než třicet stavení. V některých jsou schopni poradit v jedné oblasti. Ale našla se i rodina, ve které poradí až s dvanácti oblastmi," vysvětlila Blanka Horáčková.

Podle ní budou mít příští rok obyvatelé Krompachu možnost na připravovaných webových stránkách hledat radu. „Každý dům bude mít svou kartu, na které zájemce zjistí, s čím vším jsou schopni v konkrétní chalupě poradit," upřesnila Blanka Horáčková.

Ta se začala komunikací a vzájemnou pomocí v obci zabývat po tom, co od sousedky zjistila, že doma vyrábí pampeliškový med. „Uvědomila jsem si, co všechno o svých sousedech nevím a dostala jsem nápad, jak zkusit výpomoc mezi sousedy usnadnit," dodala Blanka Horáčková. Díky ochotě sousedů už teď ví, kdo jí tady poradí s pletením ponožek, broušením řetězů motorových pil nebo s tlumočením z němčiny.

Celý program je postaven na poskytování rady mezi sousedy zdarma. Bez nároku na odměnu tento projekt zpracovává také jeho autorka. Finanční podporu na vznik internetových stránek a vytištění knihy s kartami domů poskytl Fond T-Mobile prostřednictvím Nadace VIA, která se právě podporou vzájemné komunikace zabývá.