Po přívalovém dešti, který v neděli 10. června odpoledne zasáhl Českolipsko, se propadla část sádrokartonového stropu na toaletách Kulturního domu Crystal v České Lípě. Hasiči museli z kina evakuovat 34 lidí. Nikomu se nic nestalo.

Oblast dámských toalet je v přízemí východního křídla budovy. „Voda protekla vzduchotechnikou až do chodby sociálního zařízení vedle kinosálu. Na ploché střeše se zřejmě ucpal odtok a část stropu nápor vody nevydržela,“ uvedl řídící důstojník českolipských hasičů Filip Drchota. Hasiči odpojili elektřinu a místo předali správci budovy.

Na v pořadí už čtrnáctém Všudybudu se domácím i přes-polním divákům předvedly například rostoucí řady mladých hudebníků z regionu.
Po Všudybudu zbyli nadšení lidé. A prázdné popelnice

Škody jsou podle ředitele příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa minimální. „Vzniklá škoda nedosahuje částky jeden tisíc korun,“ uvedl Petr Novák.

Město už několik let uvažuje o rekonstrukci kulturního domu zkolaudovaného na konci roku 1990. Podle poslední studie Jiřího Suchomela, vedoucího kolektivu z legendárního SIALu stojícího za původním návrhem KD Crystal, měla po přestavbě za 300 milionů korun v budově sídlit městská knihovna. Vzhledem k tomu, že město nedávno vyhlásilo veřejnou soutěž na knihovnu v proluce na Jeřábkově náměstí vzdálené pár desítek metrů, je tato možnost zřejmě „u ledu“.

Kulturní dům Crystal Česká Lípa.
Strop v KD Crystal opravují. Nebezpečí nehrozí

I přes relativní mládí začíná být stav budovy na některých místech tristní. Například několikrát předělávané interiéry už mají svá nejlepší léta za sebou. Vnější obklady z jugoslávského travertinu jsou místy olámané, funkčnost unikátních skleněných slunečních kolektorů je také sporná.

Stavba Crystalu začala po dlouhých letech projektování v roce 1984. Po celou dobu se potýkala s navyšováním nákladů, změnami v projektu či podmáčeným podložím. Problémy neskončily ani po předání díla tehdy nově vzniklé městské kulturní organizaci KaSS na konci roku 1989. „Například v pátek 18. ledna (1991; pozn. red.) zahajovalo ve 20 hodin činnost naše kino a řemeslníci zde pracovali ještě v 18 hodin,“ prozradil tehdejší ředitel organizace Miroslav Hochmal během rozhovoru v dobových Českolipských listech.

Kulturní dům Crystal Česká Lípa.
Strop v KD Crystal opravují. Nebezpečí nehrozí

Stavba je unikátní svým novátorským řešením v oblasti ekologického vytápění a výměny vzduchu v budově. I na Západě se jednalo o čerstvou novinku. Systém funguje tak, že se přes šikmý skleněný jižní plášť nasává vzduch, který ohřívá obří betonovou desku. Ta slouží jako akumulátor tepla pro vzduchotechniku. Když je naopak potřeba teplotu v létě snížit, nasává se vzduch přes noc ze zastíněného zadního traktu, čímž se akumulační deska předchlazuje.

Čistě mechanický systém vymyšlený jako experiment 15 let před dokončením stavby nebyl jednoduchý na ovládání a údržbu. „Tím nejzávažnějším problémem je provoz výměníkové stanice, jejíž koncepce je zastaralá, poruchová a zatěžuje nás denními problémy závažného charakteru,“ uvedl v rozhovoru z roku 1991 ředitel Crystalu Miroslav Hochmal.

Ilustrační foto.
Vlaky z Lípy do Liberce zrychlí, některé zastávky ale projedou