Tygr proskakující hořící obruč, klaun na kole, které se po zatočení kličkou roztočí nebo klubající se kuřátko. To jsou modely, které slepují z obyčejného papíru děti navštěvující kroužek v českolipském DDM Libertin.

Stavba takových mechanizmů jen z papíru procvičí jemnou motoriku a vylepšuje dětem technické myšlení.

„Snažím se aplikovat geometrii, vedu je k tomu, aby byli přesní a snažím se jim na tom názorně ukázat, k čemu je ta přesnost důležitá. Pokud nebudou přesní, může se stát, že jim model nebude po dlouhé práci na něm fungovat" říká vedoucí kroužku Karel Novotný.

Příprava do budoucna

Mladý modelář předvádí svůj model cirkusového artisty před dokončením.„Myslím, že je to líheň pro budoucí inženýry a projektanty, jde mi o to, aby si děti uvědomily přenos sil. Ty modely jsou jenom nástroj, jak děti přimět komunikovat mezi sebou a spolupracovat," podotýká Novotný s tím, že když se někomu nedaří, zkušenější modeláři rádi pomohou a on sám často také přiloží ruku k dílu.

„Chodí sem děti od čtyř let, kroužek se rozrůstá, máme nové vybavení," říká vedoucí kroužku. Příští rok by chtěl, aby nastoupilo alespoň dvacet dětí, kapacitu kroužek ještě má.

Lepení modelů z papíru už nezajímá jenom chlapce, kroužek navštěvuje i překvapivě dost dívek. A ty se rozhodně nenechají zahanbit, co se kvality týče.

„Máme tu z jedenácti dětí pět holek, což je o pět víc, než za celé minulé století," říká s úsměvem Karel. „Stojí to šest set korun ročně. Měsíčně to ty rodiče vyjde jako krabička cigaret," dodává Karel Novotný. Celý kroužek je velmi nízkonákladový, vybavení vyjde také lacino.