Všichni si od něj slibují, že pomůže oživit pracovní trh v regionu, který se vyrovnává s pokračujícím hromadným propouštěním ve společnosti Delphi Packard Elektric. „Od burzy očekáváme, že se nám podaří podnítit aktivitu ze strany zaměstnavatelů a soustředíme na jedno místo veškeré informace pro nezaměstnané a pro veřejnost,“ vysvětlila mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

Podle ní počítají s účastí zhruba tří desítek firem. „Snažíme se, aby se v České Lípě prezentovali i zaměstnavatelé z jiných regionů,“ doplnila Ottová.
Zájemci o práci by si měli v kalendáři zaškrtnout datum 16. března, kdy se budou moci mezi půl desátou až půl šestou v KD Crystal seznámit s nabídkou volných pracovních míst. Přehlídka pracovních příležitostí je určena i pro letošní absolventy.

Českolipsko si stále drží nejvyšší příčku v celém Libereckém kraji ve vývoji nezaměstnanosti. Její míra na konci ledna dosáhla 12,4 procent a úřad práce evidoval 6 741 lidí bez práce. „I přes trvající vysoká čísla byl vývoj nezaměstnanosti vloni o něco příznivější než v krizovém roce 2009. Pozitivní je, že i přes pokračující hromadné propouštění v Delphi Packard, se nijak nenavýšil počet nezaměstnaných,“ sdělila Marcela Ottová.

Ta upřesnila, že v loňském roce odešla z firmy tisícovka zaměstnanců a začátkem letošního ledna jich tu pracovalo pouze sedm set.

Restart znamená novou šanci

Právě v reakci na ohlášené květnové ukončení výroby v Delphi Packard připravil českolipský úřad práce projekt Restart znamená druhou šanci, určený pro odcházející lidi ze společnosti.

„Zahájili jsme ho loni v listopadu a klade si za cíl pracovat s trojnásobně větší skupinou než předcházející projekt Restart pro Českolipsko. Do něho jsme zařadili celkem 307 propuštěných zaměstnanců z celého Českolipska, oproti původním dvěma stovkám,“ upřesnila Ottová.

V rámci projektu Restart znamená novou šanci se koná i avizovaná burza pracovních příležitostí. „O propuštěné zaměstnance Delphi Packard je zájem i v jiných regionech. Ale uvědomujeme si, že hromadný odchod lidí za prací není ideálním řešením. K tomu, aby se situace zlepšila, má pomoci chystaná burza,“ dodala Marcela Ottová.