Bez větších problémů dostupnou hotovost mají na Českolipsku jen lidé v České Lípě a Novém Boru. V ostatních městech mají mají většinou po jednom až dvou bankomatech.

V Zákupech a Ralsku dokonce nemají nic a za rychlou hotovostí musejí dojíždět. „Vedle v Mimoni jsou čtyři a tady nic,“ rozhořčuje se starší muž na náměstí v takřka třítisícových Zákupech. Bankomat by ve městě uvítal, ale žít se bez toho dá a k důchodu se dostane. Vybírá na poště, jak už je léta zvyklý. „Fronty tam nebývají zas tak časté,“ tvrdí.

Bezhotovostní platební styk příliš nepodporují ani místní živnostníci. Například v asijské večerce na náměstí jsme s kartou rozhodně nepochodili.

V Doksech bankomaty mají hned dva, ale oba jsou na náměstí Republiky. Především letní rekreanti by ho uvítali i ve Starých Splavech. Bankám by se ale na omezenou část roku nevyplatil. I zde jsou tak odkázáni hlavně na dojíždění nebo poštu. Ta má ale otevřeno jen do 16 hodin, a to jen v úterý a ve čtvrtek. Mimo tyto pracovní dny funguje pouze v dopoledních hodinách, o víkendu je zavřená úplně.

Z neobsloužených měst to k nejbližšímu bankomatu mají na Českolipsku nejdál v Kuřívodech. Z centrální části Ralska je to do Mimoně nebo Bělé pod Bezdězem přes deset kilometrů.

Tato vzdálenost je také zhruba maximální, kterou musejí absolvovat k bankomatu lidé z malých obcí v regionu.

Přestože v České republice je nyní rekordní počet bankomatů (loni přesáhl kulatých pět tisíc), cesta k hotovosti je snadná spíše ve větších aglomeracích. V tuzemsku je například 13 měst, která mají více než 50 bankomatů. A existuje tu třeba i 12 ulic, ve kterých si mohou lidé vybírat z pěti a více bankomatů.

„Český trh je schopen absorbovat i další množství instalovaných bankomatů,“ říká Roman Kotlán, šéf Sdružení pro bankovní karty (SBK). Kromě rozličných dopravních uzlů a úřadů vidí jako perspektivní i různé komerční zóny, které začaly vznikat u menších měst. Podle Kotlána se do provozu bankomatů více zapojí i různé nebankovní společnosti.

Volají. A jdou

S vyšším počtem bankomatů souvisí i rostoucí počet případů, kdy lidé vyberou hotovost, ale zapomenou ji přímo v bankomatu. „Nejčastější důvod? Lidé při výběru hotovosti telefonovali,“ říká Jakub Švestka, mluvčí Moneta Money Bank. Čtvrtý největší finanční ústav u nás začal údaje o zapomenutých penězích detailně evidovat přesně před rokem. Za tu dobu klienti ohlásili 358 zapomenutých výběrů v hodnotě 833 tisíc korun.

Nejvíce případů bylo před Vánocemi. „Podmínkou je, že nálezce odevzdá hotovost na pobočce, případně na policii,“ říká Švestka. „Ve většině případů se ale podaří vrátit peníze klientovi na účet během pár dnů,“ dodává s tím, že banka kvůli tomu rozšířila pravomoci svým bankéřům, aby dokázali být „pružnější“.

Zatímco při vyjíždění platební karty bankomat „pípá“, u hotovosti nikoliv. Navíc přístroje se liší. Některé dokážou po chvíli neodebrané peníze „spolknout“, většina ale hotovost nechá v dolní zdířce.

„Evidujeme ročně přibližně několik desítek transakcí, kdy si lidé nestačili včas odebrat požadovanou hotovost,“ potvrzuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek s tím, že jejich stroje po 30 sekundách hotovost uzavřou.

Pokud jste ten, kdo peníze v bankomatu nalezl, nenechávejte si je. Přisvojením cizí hotovosti v částce nad 5000 korun se dopouštíte trestného činu zatajení věci, za což hrozí až rok vězení. Částka pod pět tisíc korun je přestupek se sankcí až 70 tisíc korun. Zároveň ale platí, že můžete nárokovat nálezné ve výši deset procent.