„Soubor fotografií, který bude výstavou představen veřejnosti vůbec poprvé, jsem získal v roce 2019 během návštěvy u paní Helgy Heller. Ta společně se svým manželem Viktorem Hellerem věnovala velké úsilí tomu, aby v exilu roztroušení Českolipané udrželi vzájemné kontakty,“ sdělil českolipský historik Cidlina.

Výstavu s podtitulem Lidé / Místa tvoří 18 velkoformátových panelů s fotografiemi z provenience někdejších Českolipanů, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. Fotografie doprovází text nazvaný Domov, jehož autorem je českolipský lékař Fritz Wenzel. Jak Tomáš Cidlina připomněl, v domě Hellerů v bavorském Passově několik desetiletí sídlila redakce časopisu Leipaer Heimatbrief a časem zde byla nashromážděna bohatá sbírka fotografií města České Lípy a jeho někdejších obyvatel.

Zahájení výstavy

„Část této sbírky se nyní vrací zpět, někdejší a současní Českolipané si tak mohou pomyslně pohlédnout do očí,“ podotkl Cidlina, který je spolu s grafikem Pavlem Krausem autorem výstavy. Organizace se ujalo Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa a město Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra.