Devětatřicetiletý Českolipan Pavel Šmíd otevřel s kamarádem minulý týden v České Lípě jazzový klub „U bílýho černocha".

Klub, ve kterém si návštěvníci mimo jiné mohou také číst nebo koupit knihy, vyrostl v kulturním domě Crystal v místech, kde dříve bývala „rocková" Autonomia.

Název pro nový útulný klub inspirovala esej slavného amerického spisovatele Normana Mailera, pojednávající o běloších, kteří tak milovali černošskou kulturu, že ji začali napodobovat.

„Devadesát devět procent lidí si dnes ale myslí, že jazz je něco, co bylo a už není, ale podle mě je jazz moderní hudba, která tvoří i hudební budoucnost," tvrdí Pavel Šmíd.

Jazz začal poslouchat před dvaceti lety, když mu kamarád půjčil audiokazetu s posledním albem amerického velikána Milese Davise. „Paradoxně to bylo jedno z jeho nejhůře hodnocených alb v kariéře, ale mě natolik ovlivnilo, že jsem začal jazz poslouchat dál. Chtěl jsem znát jeho kořeny, takže postupně jsem se dostával víc a víc do historie a poznával jsem jazzové milníky," vypráví.

Nahrávací studio

S jazzovým klubem má velké plány. Klub disponuje vynikající aparaturou (do budoucna se mimo jiné počítá s tím, že by fungoval i jako nahrávací studio), takže hned na podzim by měl najet na „koncertní osnovu" a přivézt do České Lípy mimořádná jména domácí i světové jazzové scény.

Hned v říjnu by mohl k Bílýmu černochovi mimo jiné zavítat Rudy Linka, ale nejen on, ale i Libor Šmoldas, nebo quintet Zeurítia. První koncerty se ale v nabídce klubu objeví už v srpnu.

Pátky a soboty

Páteční večery v klubu budou tematické. „Chceme je věnovat například new york jazzu, soulu, hiphopu nebo funky scéně, soboty by zase měly patřit nejen acid jazzu," popisuje Pavel Šmíd.

Kromě hudebních lahůdek má klub i další lákadla. Například značkovou kávu Hipster, kterou odebírá přímo z pražírny a jeho celou jednu stěnu zaplňují dvě rozsáhlé knihovny plné literatury, kterou klubu dodává českolipský antikvariát Jitky Čížkové.

Knihy je možné u Bílýho černocha také zakoupit. Mezi knihami je i bohatá nabídka hudebních i společenských časopisů.

Klub má otevřeno od úterý do soboty vždy od 14 do 23 hodin a rozhodně stojí za návštěvu.