Česká Lípa se tak po Mimoni a Kamenickém Šenově stala třetím městem Českolipska, kde začala fungovat konzultační středisko, nabízející rozvíjení vzdělání pro seniory. Střediskem, které vzdělávání garantované Českou zemědělskou univerzitou v Praze nabídne, je českolipská Městská knihovna.

„Studenti absolvují celkem šest semestrů, pro každý semestr si mohou vybrat jedno zastřešující téma, kterému pak bude věnováno celkem šest přednášek," popisuje Dana Kroulíková, ředitelka Městské knihovny v České Lípě. „Je to virtuální univerzita, proto přednášky neprobíhají živě, ale jsou předtočené a my je budeme studentům promítat jako videozáznam na plátno. Přednáška má vysokoškolské parametry, je připravena odborníky a kantory z univerzity."

Skupina posluchačů si hlavní studijní téma pro každý semestr může zvolit sama z velmi široké nabídky. Pro první semestr už ale pro ně českolipská knihovna zvolila téma Evropské kulturní hodnoty.

Těsně po každé z přednášek čeká na studující seniory kontrolní test, který bude zjišťovat, zda probírané látce z právě skončené přednášky porozuměli. „A v následujících dvou týdnech, do další přednášky si zkušební test udělá také každý z posluchačů ještě sám pro sebe doma," objasnila ředitelka knihovny.

Mezi přednáškami se ale probrané látce nemusí posluchači věnovat jen z domova, mohou se scházet v knihovně, mohou využívat knihovní počítače nebo jim knihovna dokonce může zapůjčit notebooky.

Ke každé přednášce si studenti mohou vyžádat obsáhlé písemné zpracování přednášky, se kterým pak také mohou pracovat. Po proběhnutí všech šesti semestrálních přednášek podstoupí posluchači závěrečný test, po jeho úspěšném absolvování získají pamětní list a bude na nich, zda budou chtít pokračovat v dalším semestru.

„Takto se odehraje celkem šest semestrů, tedy tři roky, a po jejich završení by měli mít posluchači nárok na promoci," popsala Dana Kroulíková. Posluchači mohou studium také přerušit a později do něj znovu naskočit.