Unikátní Archeologické muzeum, které je jediné svého druhu v České republice, se veřejnosti otevře za necelé tři týdny v nově zrekonstruované budově bývalé středověké šatlavy v České Lípě. V současnosti tu probíhají finální úpravy tří samostatných expozic: jeskynní archeologie, nejstarší historie české Lípy a středověké hrnčířství a vězeňský kout.

„Slavnostně otevíráme 22. února v půl páté odpoledne. U příležitosti toho budou zcela výjimečně zpřístupněné odborné pracovny archeologů, laboratoř a nový depozitář,“ předeslal ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček.

Bývalé městské vězení je masivní středověká stavba a je mimořádně cenným dokladem prolínání různých stavebních období. Vedle gotických prvků jsou tu části z renesance či baroka. Od roku 1958 je šatlava kulturní památkou, ale nevyužívala se a její stav byl velmi špatný. Na druhou stranu ale díky tomu archeologové při svém průzkumu odhalili původní malby, fasády a jiné cenné detaily, které se tak zachovaly pro budoucí generace.

Rekonstrukce budovy, v níž pracovníci českolipského muzea získali místo pro nové expozice, depozitář ale i vlastní archeologické a speleoantropologické pracoviště, stála téměř 20 milionů korun a z velké části ji financovaly evropské fondy.

Jeskynní archeologii je věnovaná jedna z nových expozic. „Bude zaměřená na život lidí v jeskyních a pod pískovcovými převisy. Další expozicí bude ukázka života na Českolipsku v době, kdy bylo nejčastější živností místních obyvatel hrnčířství,“ doplnil Zdeněk Vitáček.

Chybět nebude ani historie vězeňství na Českolipsku, samotné šatlavy a problematika hrdelního práva v regionu s ukázkami mučících nástrojů. Velkým lákadlem jistě bude virtuální prohlídka středověké České Lípy s 3D modelem možné podoby města a jeho okolí ve 14. století podle dosavadních bádáních.

Otevírací doba

Muzeum bude otevřeno 10 měsíců v roce, vždy od 9 hod. – 17 hod., vyjma polední pauzy mezi 12. a 13. hodinou. Zavíracím dnem bude pondělí a mimo sezónu (březen, duben, říjen, listopad, prosinec) rovněž i úterý.