VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lípě po 15 letech odvolali ředitele strážníků, nahradí ho uvolněná radní

Koalice vytvořila pracovní místo pro svoji zastupitelku Pavlu Procházkovou. Dosavadní hygienička bude řídit městskou policii.

18.12.2014 13
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo na návrh starostky České Lípy Romany Žatecké schválilo, aby město vytvořilo pracovní místo pro koaliční zastupitelku a radní města Pavlu Procházkovou (ANO2011). Foto: Deník/Vít Černý

Něco jako „třetího místostarostu" má od včerejška Česká Lípa. Zastupitelstvo města odsouhlasilo návrh starostky Romany Žatecké (ČSSD), aby město vytvořilo pracovní místo pro koaliční zastupitelku a radní města Pavlu Procházkovou (ANO2011).

Dosavadní vedoucí oddělení komunální a obecné hygieny na Krajské hygienické stanici bude v České Lípě jako uvolněná radní řídit městskou policii a prevenci kriminality. „Svoji funkci vidím jako organizačně auditorskou," shrnula včera zastupitelům Procházková svoje plány se strážníky. „Netvrdím a ani se nestavím do role znalce a odborníka na kriminalitu a městskou policii. Věci spojené s výkonem služby zůstanou vedoucímu strážníkovi."

Pavla Procházková, nová velitelka městské policie v České Lípě.Neobvyklou personální rošádu, která v České Lípě historicky nikdy nebyla, připravila radniční koalice v utajení. Materiály dostali zastupitelé až v jednacím sále na stůl, takže se s nimi mohli seznámit až na poslední chvíli a veřejnost nevěděla vůbec nic. V materiálech, zveřejňovaných před jednáním na internetu, tento bod chyběl.

Opozice: Všichni víme, že je to koryto

Proti vytvoření místa pro dosud neuvolněnou radní se na jednání veřejně postavil pouze opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Tomáš Vlček. „Všichni do jednoho, jak jsme tady, víme, že je to koryto, vyplývající z koaliční matematiky čtyřkoalice. Neřešme tady neukojené ambice, kvůli kterým ročně vyhodíme tři čtvrtě milionu korun. Rozpočet je napnutý a nikdo nikde nepředložil, kde na to vezmeme," zlobil se Vlček.
Starostka Romana Žatecká hned v úvodu citlivého bodu uvedla, že cílem změn je v podstatě reforma českolipské městské policie.

„Je nutné, aby se práce městské policie změnila, aby se zvýšila úroveň zabezpečení pořádku, aby se zvýšila informovanost představitelů města o práci městské policie a zlepšila se spolupráce se státní policií," vyjmenovávala Žatecká. „Strážníci musí být vidět v ulicích, musí dojít ke zvýšení pocitu bezpečí a důvěry občanů v městskou policii." Na připomínky Tomáše Vlčka starostka reagovaly slovy: „Není to o tom, že chceme posty, ale chceme strážníky v ulicích." Snažila se také upřesnit, kde na to město vezme peníze: „Finance vynaložené na post radního budou negovány tím, že peníze ředitele městské policie budou adekvátně upraveny jeho nové pozici."

Z ředitele je pouhý strážník

Součástí „balíčku několika bodů", které v souvislosti s vytvořením postu pro radní Procházkovou zastupitelé schvalovali, bylo totiž také odejmutí pravomocí současnému řediteli městské policie Lubomíru Merymu. Z muže, který byl pověřen řízením městské policie od roku 1999, tedy celých patnáct let, se včera během okamžiku stal „pouze" běžný strážník.

Dosavadní zástupce ředitele českolipské městské policie Antonín Doležal nechtěl včera navrhovanézměny,týkajícíse strážníků, komentovat. „Jde o věci, které jsou v kompetenci zastupitelstva nebo vedení města," vysvětlil Doležal, proč se zdrží vyjádření.

Nová „velitelka" městské policie, uvolněná radní Procházková, včera naznačila některé případné změny, kterým by se ráda věnovala. Chce například prověřit, zda v centru města není příliš mnoho kamer, které by raději viděla v okrajových a problematických částech města jako je Dubice, Sever a Špičák. Je také zastánkyní společných hlídek městské a státní policie a hlídek takzvaných preventistů, zaměřených na přecházení dětí u škol a záškoláky.

Českolipská starostka Romana Žatecká patřila v předchozím volebním období mezi nejhlasitější kritiky „podrazů" jako je záměrné předložení důležitých materiálů až před jednáním na stůl. Vždy také prosazovala zvýšení informovanosti obyvatel. Těm ale o svých plánech nová radniční koalice neřekla doposud nic.

Programové prohlášení čtyřkoalice zatím nezveřejnila. V České Lípě až do letoška přitom bylo mnoho let zvykem, že koalice představila svůj program nejpozději na první tiskové konferenci s novináři.

Autor: Michael Polák

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení