Třetí Den bez pokut pořádala českolipská „stínová městská policie", která má na facebooku přes 1 200 příznivců.

Někteří z řidičů si poradit nenechali a zaplatili. Jiní práci dobrovolníků ocenili. „Jsem ráda za upozornění, a jedu přeparkovat. Vůbec jsem si nevšimla na žluto natřených obrubníků a také jsem nevěděla, že je vzadu ještě další parkoviště," děkovala řidička Pavla.

Jedním z dobrovolníků, který si svůj den odstál v ulicích města, byl i František Vízek, bývalý senátor a nynější kandidát do Poslanecké sněmovny za stranu Lev 21, která českolipskou akci Den bez pokut podpořila. „Svým jednáním poukazujeme pouze na to, že na některých místech je vyloženě šikanózní dopravní značení, které slouží jen k vybírání peněz od lidí," vysvětlil František Vízek svůj postoj. Dopoledne s parťákem hlídkovali v areálu českolipské nemocnice, kde městská policie hned několik aut stihla obout a následně zkasírovat řidiče. „Jsem pro to, aby se předpisy dodržovaly, ale musejí být na místě," dodal František Vízek.

Oficiální městská policie už dříve aktivity stínových kolegů zpochybnila. „Vnímáme to jako snahu se zviditelnit. Řidiči, kteří přijíždějí do centra města, už o zónách zákazu stání vědí, nebo je na ně upozorní dopravní značky," reagovali strážníci před časem.

Přestože hlavní organizátor akce Karel Šiktanc upozorňuje na to, že se městská policie podle výkazů převážnou většinu pracovní doby věnuje pouze dopravním přestupkům a ne ostatním činnostem, ke kterým je určena, nemyslí si, že je chyba jen v ní. „Hodně je to také o lenosti. Zrovna pod nemocnicí je velké parkoviště, ale lidé jsou líní, a protože chtějí být co nejblíže, tak z nepozornosti zaparkují i tam, kde nemají," sdělil Karel Šiktanc.

Stínoví strážníci nezachránili před pokutou všechny. Botičky schytali tři šoféři už ráno a například řidička bílé felicie musela k bankomatu. Špatné parkování v areálu nemocnice ji stálo šest set korun. Po snížení rodinného rozpočtu neuváženým parkováním neměla chuť se k věci vyjádřit.