Čtyři místa ve městě teď budou pod zvýšeným dohledem českolipských policistů a strážníků. Po letech mírného přístupu ke špatně parkujícím řidičům začíná tvrdý režim. Hlídky se zaměří na ulice, kudy jen horko těžko projíždějí autobusy.

Otočka v Dlouhé, U Obecního lesa, Antonína Sovy a Železničářská ulice. To jsou nejkritičtější místa, která tak označili sami řidiči autobusů městské hromadné dopravy v České Lípě. Například v obou ulicích na sídlišti Slovanka je problém především v ranních hodinách, kdy rodiče doprovázejí děti do školy. „Svými vozidly dlouhou dobu parkují u krajnice a ztěžují v čase mezi sedmou a osmou hodinou ranní dopravu na neúnosnou mez. Blokují průjezd všech rozměrnějších vozidel, a to včetně autobusů,“ připomíná mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

S obdobnými problémy bojují řidiči hromadné dopravy u firmy Grammer v českolipské Dubici. Tady policisté za tento týden odhalili už 12 hříšníků. „Protože hlídky nezastihly u dotčených aut jejich řidiče, byly všechny přestupky oznámeny do správního řízení,“ dodala Ivana Baláková s tím, že za nesprávné parkování hrozí šoférům na místě pokuta až 2000 korun, ve správním řízení ještě o 500 korun vyšší.

NEPROJEDOU ANI HASIČI

Situace je nepříjemná nejen pro řidiče autobusů. „Na těchto místech, a spoustě dalších k tomu, mají problémy i vozy záchranářů a tam už je to o větší průšvih,“ komentovala opatření Českolipanka Iva Kovandová. I to je jeden z důvodů, proč se radnice postupně pouští do kompletních regenerací sídlišť ve městě. Od loňského roku probíhají úpravy na největším z nich, na Špičáku, kde žije kolem 11 tisíc lidí.

Řidiči autobusů tu mají největší problémy na otočce v Dlouhé ulici. Ta však není zdaleka jedinou, kde zaparkovaná auta znemožňují hladký průjezd. Desítky nových parkovacích míst vznikají v lokalitě „malého Špičáku“. Místní se tu ovšem dočkají také nových chodníků, přechodů či veřejného osvětlení a v projektu nechybějí ani sadové úpravy. „Chceme oddělit pohyb chodců od dopravy. Obyvatelé zde parkují, kde se dá, protože míst je zoufale málo. To přináší rizika pro chodce a rovněž velké problémy pro případný zásah záchranářů či hasičů,“ poznamenal už dříve místostarosta Juraj Raninec.

Nedostatek parkovacích míst podle něj výrazně ztěžuje i kvalitní zimní údržbu komunikací na sídlišti. Radnice na jaře začala také s úpravami parkoviště na Slovance, konkrétně v Českokamenické ulici. „Je první větší investicí města v tomto roce v údržbě komunikací. I zde na Slovance je jako na řadě dalších míst České Lípy problém s parkováním, který se snažíme postupně řešit,“ vysvětlila starostka Romana Žatecká.

Pro parkování chce město do budoucna využít i další pozemky v ulici, které se však zatím nepodařilo směnit s jejich majiteli.