Kvůli téměř dvacetiprocentnímu zdražení plynu zvýšila teplárna ceny zhruba o desetinu, další čtyři procenta přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent. Průměrná českolipská domácnost tak ročně za teplo zaplatí navíc bezmála 3000 korun.

Českolipská teplárenská patří do skupiny MVV Energie CZ, která vlastní i teplárny v Liberci a Jablonci nad Nisou. Ve srovnání s oběma městy je teplo v České Lípě stále nejlevnější. V Jablonci budou platit za gigajoule 799 korun. V Liberci teplo zdraží v příštím roce o devět procent na 752 korun.

Českolipská teplárenská byla založena v roce 1996, od ledna 2009 je majoritním vlastníkem MVV Energie CZ. Teplem a teplou užitkovou vodou zásobuje bezmála 11 tisíc domácností v České Lípě a Dubé. Na centrální vytápění je v České Lípě napojeno téměř 70 procent města.

MVV do modernizace a zefektivnění výroby tepla v České Lípě investovala 200 milionů korun. Díky nově vybudovaným kogeneračním jednotkám dodává nejen teplo, ale také elektřinu do rozvodné sítě. Firma také propojila dříve oddělené soustavy, což by mělo odběratelům zajistit větší spolehlivost dodávek a stabilnější ceny tepla.