Jako nevhodné ve zkratce zhodnotil mimoňský opoziční zastupitel Petr Král jednání místních dobrovolných hasičů. Na kontroverzní video ze zásahu upozornil radu města.

„Na záznamu je vidět sténajícího, zakrváceného muže, kterého ošetřují mimoňští hasiči, a dokonce zazní i jeho jméno. Není to bohužel jediný záznam ze zásahů hasičů z poslední doby, které narušují vyšetřování Policie ČR,“ uvádí Petr Král s tím, že celou věc chtěl původně vyřešit tak říkajíc potichu.

Souběhem událostí se ale téma dostalo v docela nenápadném bodu „Usnesení kontrolního výboru“ na veřejné jednání zastupitelstva města. Diskuze se následně stala poněkud vyhrocenou. Záznam je k vidění na webu města.

NEVADILO MU TO

Hasiči se brání tím, že měli od zachráněného muže písemný souhlas. „Asi týden po události jsme mu poslali. videa ze zásahu. Po jejich zhlédnutí nám udělil písemný souhlas s jejich zveřejněním,“ hájí sebe a své lidi velitel SDH Mimoň Jaromír Plíva.

Podle Krále dobrovolní hasiči přesto nejednali správně. Odvolává se na ustanovení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ohledně pořizování a nakládání se záznamy a informacemi ze zásahů.

„Ta nařízení jsou primárně určena pro profesionální jednotky. S tím souvisí i příslušné strhávání mzdy za jejich porušení. Nám ale nemají co sebrat,“ říká velitel hasičů. Zveřejňováním fotografií a videí ze zásahu sleduje hlavně propagaci práce sboru.