Jak Deníku řekl předseda Tělovýchovné jednoty Jiskra Zdeněk Mánek, je to otázka velmi krátké doby. „Do konce roku vydržíme, na provoz budeme mít zřejmě ještě v lednu, ale dál za této situace provoz sportovišť neufinancujeme.“
Vše se točí kolem přidělení dotace tělovýchovné jednotě, která by pokryla náklady na provoz sportovišť. TJ Jiskra vlastní objekt Sokolovny a přilehlá sportoviště, sportovní halu (doposud největší v okresu), koupaliště, fotbalový stadion a turistickou ubytovnu ve Sloupu. Na počátku roku jednali o částce 1,86 milionu korun.
V dubnu schválil pro TJ osm set šedesát tisíc a zbylý milion měla Jiskra dostat, až zahájí převod části svého majetku na město. V listopadu se kvůli omezenému rozpočtu v zastupitelstvu už projednávala jen zbylá částka určená na dotace, tedy 145 tisíc, které zůstaly po přijetí úsporných opatření. Jednadvacet tisíc bylo použito na údržbu běžkařské trati na Polevsku.
Zbytek peněz rozdělí výbor
Pro sportovce obecně zbývá 124 tisíc korun, o nichž má rozhodnout sportovní výbor. „Jenže sto dvacet čtyři tisíc nic neřeší, pomohou nám jen v tom, že vydržíme o tři týdny déle,“ řekl během jednání novoborských zastupitelů Zdeněk Mánek.
Dnes je situace téměř kritická, tělovýchovná jednota má peníze na provozování sportovišť jen po velmi omezenou dobu. „Pokud se situace nezmění, dostaneme se do dluhů a podle insolvenčního zákona budeme muset ukončit svou činnost a propustit našich pět zaměstnanců,“ řekl Zdeněk Mánek.
Dodal, že v současné době dostavují tři kurty včetně zázemí v podobě sociálního zařízení a šaten v areálu koupaliště. „Doděláme je a nebude na provoz,“ dodal. Zastupitelé nemají ale mnoho chuti poskytovat Jiskře dotace. Vyčítají neprůhledné hospodaření a chybí i dohoda o převodu některého majetku. Konkrétně o něm se jedná bezvýsledně už několik let.
Jiskra vyvolala jednání se starostou Jindřichem Marešem, kde jej informovala o hrozícím zavření sportovišť. „Nejsem kompetentní se vyjadřovat, je to pro mě nová informace,“ řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš na naši otázku, jak vidí problém uzavření sportovišť.
„Výsledek jednání nelze předjímat,“ konstatoval Zdeněk Mánek. Dodal, že nejnutnější provozní náklady činí ročně kolem 1,6 milionů korun.