Až bude Anetka Kráčalíková ze Zlína, která bojuje takřka od narození s těžkým zdravotním a mentálním postižením, rehabilitovat, mohou si s díky vzpomenout její rodiče na obyvatele a školáky Nového Boru. Ti během velmi krátké doby nasbírali 120 kilogramů víček z PET lahví, jimiž zaplnili jedenáct krabic.

„Rodina dívky sbírá víčka a odprodává je specializované firmě. Za utržené peníze pak Anetce nakupují pomůcky, které pojišťovna nehradí," vysvětlila vedoucí novoborského informačního centra Petra Svobodová Nemleinová. Ta sbírku zorganizovala poté, co nedávno shlédla o dívce televizní reportáž.

Velkou měrou přispěly děti ze základních škol. Víčka sbíraly v rámci projektu k dubnovému Dni země, aby z nich vytvořily mapu světa. Jejich přebytek se stal základním kamenem charitativní sbírky, k níž se připojili lidé z Novoborska.

„Doufáme, že díky tomu budou rodiče Anetky zase blíž k možnosti pořídit rehabilitační pomůcky pro dcerku. Všem, kteří přispěli tak patří velké poděkování," uzavřela Petra Svobodová Nemleinová.

Do dobročinné akce pro Anetku  se zapojili lidé z celé republiky. Dílna na zahradě u Kráčalíků se tak stále více zaplňuje pytli a krabicemi s víčky. „Někteří je posílají dokonce i poštou," podotýká Helena Kráčalíková, maminka Anety. „Jsme potěšeni velkou solidaritou, kterou nám prokazují zejména školy," doplňuje paní Kráčalíková.

Péče o děvčátko je podle jejích rodičů časově a také finančně náročná. Pro zdárný průběh rehabilitace je zapotřebí řada pomůcek, například polohovací zařízení, autosedačka, speciální postýlka nebo lehátko do vany. Lidé jim však právě prostřednictvím sbírky výrazně pomáhají.