To je jeden z důvodů, proč Liberecký kraj prosazuje sloučení šenovské školy s jen o osm kilometrů vzdálenou sklářskou školou v Novém Boru k 1. dubnu. Ta je podle argumentace kraje v mnohem lepším stavu a může nabídnout studentům nejstarší sklářské školy na světě lepší podmínky. Ale i na ní byla počátkem týdne zahájena rozsáhlá rekonstrukce.

Postavíme nové zdi

„Dojde ke kompletnímu vybourání podkroví, kdy se postaví nové zdi a v návaznosti na to dojde k položení nové střechy, protože ta současná již nevyhovuje,“ upřesnil rozsah prací Roman Weber, jednatel stavební firmy Stavo – Union z Jablonce nad Nisou. Společnost získala zakázku na rekonstrukci, která byla vyhlášena v září loňského roku.„Práce jsme zahájili na počátku týdne a trvat budou přibližně do konce srpna, možná září,“ doplnil Roman Weber.

Podle mluvčího Krajského úřadu Libereckého kraje Jiřího Langera rozhodně nedojde kvůli opravám ke změně v užívání objektu školy.
„Jde zejména o zkvalitnění stávajících prostor. Ty současné jsou velmi nízké, výška je zde zhruba 220 centimetrů. Je tu rovněž nedostatečné zateplení a osvětlení prostor, navíc došlo ke statickému narušení stropu ve druhém patře,“ vysvětlil Jiří Langer.

Škola platí ze svého

Náklady na rekonstrukci školy se pohybují kolem sedmi milionů korun. „Veškeré opravy jsou financovány výhradně z fondu reprodukce investičního majetku školy. Liberecký kraj na ně neposkytl ze svých prostředků žádnou dotaci,“ zdůraznil krajský mluvčí a doplnil, že fond je tvořen pouze z odpisů movitého majteku.

„Přesto je škola schopná ušetřit prostředky na tuto investici a udržovat tak svěřený majetek v dobrém stavu,“ podotkl Jiří Langer a dodal, že celou investiční akci bude schvalovat krajská rada na svém únorovém jednání a poté i krajští zastupitelé.

Kraj ušetří miliony

Liberecký kraj chce sloučit sklářské školy proto, že obě bojují s nedostatkem žáků, a tím pádem mají problémy s financováním svých provozů. Podle svých propočtů by mohl sloučením ušetřit v příštích deseti letech 120 milionů korun.

Záměr již podpořila rada kraje s tím, že studenti ukončí školní rok v Kamenickém Šenově. Nabídku na přechod do novoborské školy dostali i všichni pedagogové, jejichž výběr bude v plné kompetenci ředitelky borské školy.

Do školy v Kamenickém Šenově se letos hlásí deset nových studentů, do sousední novoborské dva. Osm tisíc lidí svým podpisem pod peticí vyjádřilo nesouhlas ze zrušením šenovské sklářské školy, která je nejstarší na světě. O tom, zda ke sloučení dojde, rozhodnou krajští zastupitelé 26. ledna.