Několik kilogramů těžké materiály, které každý měsíc fasují zastupitelé a radní v Novém Boru před svým jednáním, nahradí jeden malý lehký cd nosič. Od ledna příštího roku budou totiž dostávat podklady pro jednání již jen v elektronické formě. Změna přinese úsporu pro městskou kasu.

„Zpracování písemných materiálů pro radní a zastupitele vychází ročně na více než sedmaosmdesát tisíc korun a pracuje na nich několik zaměstnanců. Oproti tomu náklady na vytvoření elektronické podoby podkladů dosáhnou sotva na devět tisíc korun ročně a zvládne je zpracocat jeden člověk,“ upřesnil tarosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Ten doplnil, že zhruba za rok si navíc budou moci zastupitelé stahovat materiály přes internet. „Předpokládáme, že každý bude mít kód ke vstupu na webové stránky města a materiály si stáhne sám. Tím ve finále uspoříme i za CD a výhodou bude také, že rychle předáme dodatečné materiály k jednání,“ podotkl Dvořák.

Kvůli změně režimu práce s materiály bude radnice investovat zhruba 200 tisíc korun do nákupu nových notebooků pro devatenáct zastupitelů. Jaromír Dvořák a místostarostka Stanislava Silná budou pracovat na služebních počítačích. „Notebooky pořídíme v e-aukci. Počítáme s nákupem jednodušších typů, které vystačí na práci s internetem a podkladovými materiály,” řekl Dvořák.

Ten doplnil, že průměrná cena se pohybuje okolo jedenácti tisíc za počítač, ale v e-aukci mohou ušetřit dalších osm až dvacet procent. Notebooky by si zastupitelé mohli po skončení volebního období odkoupit za symbolickou jednu korunu. Vědomí toho, že jim technika zůstane, by měla jejich vlastníky motivovat k tomu, aby se k ní dobře chovali.

„Podmínkou k možnému odkoupení bude, že zastupitelé setrvají ve funkci do konce volebního období,“ dodal Dvořák.

Výhody e-aukce si v Boru vyzkoušeli před časem, kdy jejím prostřednictvím zakoupili na pětačtyřicet počítačů pro zaměstnance městského úřadu za zhruba 400 tisíc korun. Kromě toho, že jeden přístroj vyšel na částku kolem osmi tisíc korun, získali i servis za výhodných podmínek.

Nové notebooky pro pětadvacet zastupitelů chtěla počátkem letošního roku zakoupit i radnice v České Lípě. Nákup počítačů za celkem půl milionu korun tehdy zdůvodňovala stářím a poruchovostí techniky. Tak vysoká investice se ale nelíbila opozičním zastupitelům a radnice si pořízení nové techniky rozmyslela.